leżąca kobieta w piżamie w paski
Flickr/Robert McDonald/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Czy jestem w ciąży? Objawy to nie tylko zatrzymanie miesiaczki

leżąca kobieta w piżamie w paski
Flickr/Robert McDonald/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Pierwsze objawy ciąży to nie tylko spóźniający się okres i mdłości. Te dwie najczęściej rozpoznawane dolegliwości potrafią niepotrzebnie wprowadzić sporo zamętu.

Brak miesiączki i nudności

Brak miesiączki i nudności to sprawcy niejednego zamieszania. Do zatrzymania okresu może jednak dojść pod wpływem wielu różnych czynników, jak np. stres, nieprawidłowe odżywianie, intensywne ćwiczenia fizyczne, nieregularny sen czy długa podróż. Może to być także symptom zaburzeń hormonalnych lub początków choroby któregoś z organów kobiecych dróg rodnych. To samo dotyczy nudności – mogą one oznaczać zatrucie lub jakieś schorzenie układu pokarmowego albo problemy z błędnikiem. Nie wysuwaj więc pochopnych wniosków – zatrzymanie miesiączki i mdłości, to jeszcze nie powód, by stwierdzać ciążę.

Wyostrzony węch

Z nudnościami jest niejednokrotnie związane wyostrzenie zmysłu węchu. Gdy zapachy, które dotąd ci nie przeszkadzały, nagle stają się nie do wytrzymania, a te, których nie wyczuwałaś, zaczynasz nagle odróżniać, mogą to być objawy ciąży, ale w równym stopniu może to być oznaka zatrucia pokarmowego.

Omdlenia, zawroty głowy, zmęczenie i senność

Wzrost stężenia hormonów we krwi powoduje omdlenia i zawroty głowy. Rozszerzają się wówczas naczynia krwionośne i spada ciśnienie krwi. Taka sama jest często przyczyna zmęczenia i senności. To jednak objawy typowe nie tylko dla ciąży, ale i dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Nadwrażliwość piersi

Większe prawdopodobieństwo ciąży zachodzi wtedy, gdy prócz wymienionych dolegliwości męczy cię jeszcze nadwrażliwość piersi, które stają się obolałe i nabrzmiałe. Sutki mogą być wtedy ciemniejsze, a żyły prześwitujące przez skórę – bardziej widoczne. Jednak i to nie jest objaw jednoznacznie wskazujący na ciążę, ponieważ może być równie dobrze skutkiem wahań hormonalnych związanych ze zbliżającym się okresem.

Wahania nastrojów

To samo dotyczy często i gwałtownie zmieniających się nastrojów. Takie wahanie wywołuje nagły wzrost ilości hormonów w organizmie – lecz nie koniecznie muszą być to hormony ciążowe, a np. te, które zwiastują nadejście miesiączki.

Plamienie

W momencie, gdy embrion zagnieżdża się w macicy, często występuje plamienie. Jeśli zauważyłaś na swojej bieliźnie jasnoróżowy śluz, to znaczy, że zawiera on domieszkę krwi. I to nie jest jednak nie jest wystarczający argument, by mieć pewność – taki śluz może występować także tuż przed okresem.

Częste oddawanie moczu

Nad kupnem testu ciążowego warto się zastanowić, jeśli prócz tych wszystkich objawów dają ci się we znaki coraz częstsze wizyty w toalecie. Ciąża powoduje wzmożoną pracę nerek, a powiększająca się macica może uciskać pęcherz moczowy, dlatego kobiety ciężarne cierpią na częstomocz.

Zgaga i wzdęcia

Jeżeli do tego dokuczają ci dolegliwości związane ze zgagą czy wzdęciami, prawdopodobieństwo, że to ciąża jest duże. Obecność zapłodnionej komórki jajowej w organizmie powoduje wzmożoną produkcję progesteronu i relaksyn, które rozluźniają mięśnie przewodu pokarmowego. Stąd właśnie ciągłe uczucie pełności, wzdęcia i zgaga.

Kiedy trzeba wykonać test?

Jeśli oprócz tego obserwujesz utrzymujący się przez wiele dni wzrost temperatury ciała lub dopadnie cię infekcja pochwy, niezwłocznie udaj się do apteki po test ciążowy. Bardzo możliwe, że ujrzysz na nim dwie kreski. Na tym jednak nie poprzestawaj, bo test nie daje stuprocentowej pewności. Niezależnie od jego wyniku, udaj się do ginekologa. Nawet, jeżeli nie jesteś w ciąży, objawy, które zaobserwowałaś są niepokojące i mogą świadczyć o tym, że coś niedobrego dzieje się w twoim organizmie.


Przeładuj

Grzegorz Hyży zniknął z sieci! Co się z nim dzieje? Tłumaczy Agnieszka Hyży!

zobacz 02:15