pani ginekolog
Flickr/Ilmicrofono Oggiono/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Pierwsze badanie ginekologiczne – jak się przygotować?

pani ginekolog
Flickr/Ilmicrofono Oggiono/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Większość kobiet odczuwa zawstydzenie przed pierwszą wizytą u ginekologa. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ badanie ginekologiczne dotyczy najintymniejszej części naszego ciała. Pamiętaj jednak, że lekarz to też człowiek, który po prostu wykonuje swój zawód.

Kiedy wybrać się do ginekologa?

Na pierwszą wizytę ginekologiczną powinnaś umówić się zanim rozpoczniesz życie seksualne. Idealny będzie czas między miesiączką a połową cyklu. Pomimo obaw, nie należy z tym czekać do momentu aż pojawią się jakieś problemy zdrowotne, albo aż zajdziesz w ciążę.

Dokumenty potrzebne na pierwszej wizycie u ginekologa

Idąc na wizytę do ginekologa, nie potrzebujesz skierowania od lekarza rodzinnego. Wystarczy, że zabierzesz ze sobą dowód osobisty. Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, w rejestracji okaż legitymację szkolną.

Jak wybrać dobrego ginekologa?

Najlepiej będzie, jeśli poprosisz o rekomendacje swoje koleżanki. Jeśli się wstydzisz lub nie masz kogo podpytać, poszukaj informacji na forach internetowych. Twoje skrępowanie może być mniejsze, jeśli zdecydujesz się na wizytę u kobiety – ginekologa.

Jakie pytania zadaje ginekolog?

Zacznij od poinformowania lekarza o tym, że jest to Twoja pierwsza wizyta. Ginekolog przeprowadzi z Tobą rozmowę na temat miesiączkowania. Powinnaś przygotować się (także psychicznie) do odpowiedzi na pytania: Kiedy dostałaś pierwszy okres? Czy masz regularne cykle? Czy okres jest bolesny? Czy współżyłaś? Kiedy miałaś ostatni okres? Czy jesteś obciążona chorobami genetycznymi?

Pierwsze badania ginekologiczne u dziewicy

Jeżeli wybierasz się na wizytę u ginekologa, a jeszcze nie rozpoczęłaś współżycia, lekarz najprawdopodobniej wykona badanie dwuręczne przezodbytnicze. Jest ono bezbolesne, więc nie masz się czego obawiać. Zupełnie nie powinnaś także mieć obaw o utratę dziewictwa. Podczas badania ginekologicznego nie następuje przerwanie błony dziewiczej.

Przebieg badania ginekologicznego u kobiety współżyjącej

Jeśli już współżyłaś, ginekolog zbada Cię za pomocą wziernika. Jest to plastikowe lub metalowe urządzenie, które umożliwia dokładne zbadanie macicy i pochwy. Najczęściej pobierany jest wymaz cytologiczny, aby sprawdzić, czy w narządach intymnych nie ma niepokojących zmian.

 

Niezależnie od Twojego życia seksualnego, podczas wizyty ginekologicznej lekarz zbada Twoje piersi. Sprawdzi, czy nie ma w nich wyczuwalnych grudek. Takie badanie możesz także wykonywać samodzielnie w domu. Wizyta ginekologiczna trwa od kilku do kilkudziesięciu minut – nie powinna przekraczać 30 min.

 

Więcej na temat miesiączka ginekologia
Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41