Ukąszenie szerszenia objawia się zwykle zaczerwienieniem skóry, obrzękiem i opuchlizną. Organizm może również odpowiedzieć gorączką, dreszczami, bólem w klatce piersiowej i atakiem duszności.

Reklama

Szerszenie to owady z rodziny osowatych o długości około 4 cm. Ukąszenie szerszenia jest mniej groźne niż np. użądlenie przez pszczoły, ponieważ szerszenie nie zostawiają żądła w ciele człowieka. Mimo tego, jad szerszenia jest niebezpieczny, ponieważ zawiera substancje zakażające krew, atakujące mięśnie, uszkadzające nerki.

Ukąszenie szerszenia – jak pomóc sobie lub innej osobie poszkodowanej

1. Zdejmij biżuterię.

2. Miejsce użądlenia i okolice przemyj wodą utlenioną lub jodyną.

Zobacz także

3. Wykonaj okład – z Altacetu, sody oczyszczonej, octu, amoniaku lub kostek lodu. Namocz gazę którąś z wymienionych substancji i owiń bandażem wokół miejsca ukąszenia.

Osobie ukąszonej przez szerszenia można podać leki przeciwbólowe.

Ważne – Jeśli u osoby ukąszonej przez szerszenia wystąpi wysypka lub atak duszności, natychmiast należy wezwać lekarza.

Ukąszenie szerszenia – lekarstwa na receptę

Specjalistyczne leki, które podaje się w przypadku wystąpienia wymienionych wcześniej niebezpiecznych objawów, to: lek przeciwhistaminowy – Klemastyna (Clemastinum) bądź Difergan – dostępny w drażetkach lub syropie. W niebezpiecznych sytuacjach podaje się zastrzyk przeciwwstrząsowy – Fastject, który należy wbić w dowolne miejsce w skórze. Są to leki, które mogą nawet uratować życie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama