Lokówka
Image by Lifetimestock.com

Porażenie prądem: pierwsza pomoc, czyli co robić, a czego stanowczo unikać?

Lokówka
Image by Lifetimestock.com

Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem jest działaniem podlegającym zagrożeniu zarówno dla osoby poszkodowanej, jak i dla osoby, która stara się udzielić pierwszej pomocy. Jeżeli starasz się odratować osobę porażoną, to od razu powinieneś odłączyć źródło prądu, które spowodowało wypadek. Bez tej czynności nie wolno wykonywać następnych kroków pomocy.

 

Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem to zbiór czynności, które mają swoją ustaloną kolejność. Osoba, która chce pomóc porażonemu, powinna trzymać się jej, aby jej pomoc była skuteczna. Jak zauważyć, że osoba została porażona prądem:

  • ma widoczne obrażenia na ciele,
  • czuć zapach spalonej skóry,
  • jest obolała,
  • ma widoczne poparzenia skóry,
  • ma zaburzenia oddychania.

Pierwsza pomoc: co robić, gdy prąd porazi?

Oto kolejność działań, które możesz podjąć gdy zauważysz, że ktoś został porażony prądem:

1. Odłączyć źródło prądu – wyłączyć korki w domu lub odłączyć z gniazda elektrycznego urządzenie, które wywołało porażenie.

2. Sprawdzić, czy dana osoba jest przytomna i samodzielnie może oddychać:

  • gdy nie oddycha, należy rozpocząć reanimację (osobę należy położyć na plecach i odchylić jej głowę do tyłu – następnie wykonać 30 ucisków na klatce piersiowej, przyłożyć dokładnie usta do ust osoby poszkodowanej i wykonać 2 głębokie oddechy – gdy osoba nadal nie oddycha należy powtórzyć czynności reanimacyjne).
  • gdy straciła przytomność, ale oddycha - ułóż ją w pozycji bocznej ustalonej.

Natychmiast zadzwonić po pogotowie.

3. Jeżeli zauważysz u osoby poszkodowanej silne objawy wstrząsu (blednięcie, dreszcze, niewyraźna mowa), połóż ją na plecach i unieś jej nogi.

4. Gdy osoba jest przytomna i nie ma problemów z oddychaniem, można zrobić opatrunek na poparzone miejsce na ciele i czekać na pogotowie.

 

Zachowaj szczególną ostrożność, ponieważ porażenie prądem często jest spowodowane spięciem instalacji elektrycznych. Warto przed jakąkolwiek interwencją upewnić się, że źródło prądu jest odłączone i nie zagraża już ani osobie poszkodowanej ani osobie, która chce nieść ratunek.

 

Przeładuj

Oto zwiastun wielkiego finału "The Voice Kids"! Kto otrzyma tytuł najlepszego głosu w Polsce?

zobacz 01:04