Pierwsza miesiączka pojawia się wraz z dojrzewaniem. Możesz się jej spodziewać między 11 a 16 rokiem życia. Rosną ci piersi, pojawia się owłosienie w miejscach intymnych, a twoja waga doszła do 40 kg? Są to objawy dojrzewania płciowego, które jest niesamowicie ważnym epizodem w życiu każdej nastolatki, która staje się kobietą.

Reklama

Wskazówki przy pierwszej miesiączce

  • Nie przejmuj się, jeśli początkowo twoje cykle będą nieregularne, bo nawet przy prawidłowym okresie czas jego trwania waha się od 21 do 35 dni. To wszystko zależy od organizmu i nie ma na to reguły. Okres przeważnie liczy od 7 do 10 dni. Kiedy zauważysz, że miesiączka jest zbyt obfita i występuje dłużej niż 10 dni, zgłoś się do lekarza ginekologa. Nie zapominaj, że przesiadywanie w saunie, czy aktywność fizyczna mogą być przyczyną intensywniejszego krwawienia. Jeśli nastąpi skąpa miesiączka bądź całkowity jej zanik może to być spowodowane odchudzaniem się.

  • Obawiasz się, że w każdej chwili możesz dostać krwawienia? Staraj się nosić w plecaku, czy torebce zapakowaną podpaskę, a jeśli dojdzie do miesiączkowania użyj jej. Może być i tak, że okresu dostaniesz we śnie, ale nie martw się, gdyż pierwsza miesiączka jest mało obfita. Pamiętaj, aby podczas jej trwania szczególnie dbać o swoją higienę. Podpaski zaleca się zmieniać co 3-4 godziny, a kilka razy dziennie podmywać się.

  • Chcesz zastosować tampon? Zanim podejmiesz taką decyzję ważne abyś zapoznała się z ulotką, dołączoną do opakowania. Zawiera ona wskazówki, jak należy go wykorzystywać. Należy wybrać jak najmniejszy tampon i korzystać z niego tylko wtedy, kiedy występuje intensywne krwawienie. Wymieniaj tampony co 3-4 godziny, podmywaj się dosyć często, a co najważniejsze nie zakładaj ich na noc. Dzięki temu unikniesz chorób dróg rodnych, a jedną z nich jest zespół wstrząsu toksycznego. Przypadłość ta powoduje rozmnażanie się bakterii w pochwie, które mogą przedostać się do krwi, a to prowadzi do zakażenia organizmu. Odradza się jednak używanie tamponów przed zakończeniem procesu dojrzewania, który trwa od 2 do 3 lat po pojawieniu się pierwszego krwawienia. Dlaczego? Podczas jego stosowania możesz odczuć intensywny ból.

Pierwsze badanie przy pierwszej miesiączce

Jeśli miesiączkowaniu towarzyszą bóle, nudności, obrzmienie piersi, czy złe samopoczucie, koniecznie udaj się do lekarza. Krępujesz się? Weź ze sobą mamę. Ważna jest także wizyta u lekarza, kiedy okres nie pojawia się albo jest zbyt skąpy czy obfity. Może to świadczyć o nieprawidłowościach hormonalnych. Im wcześniej wykryje się objawy, tym lepiej, gdyż można rozpocząć leczenie. Zbyt późne rozpoznanie chorób może skończyć się niepłodnością.

Zobacz także

Zaleca się także założenie kalendarzyka, w którym będziesz zapisywała najważniejsze daty związane z miesiączkowaniem, tj. data pierwszej miesiączki, czy czas trwania krwawienia. Będzie o nie pytał ginekolog podczas następnych wizyt.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama