Papierosy bez nikotyny dostępne na rynku to albo niektóre e-papierosy albo ziołowe papierosy niezawierające również tytoniu, zamiast niego w składzie znajdziemy np. papaję, eukaliptus czy miętę.

Reklama

Czym jest nikotyna?

Nikotyna powstaje w korzeniach tytoniu, skąd transportowana jest do liści. Główna funkcja jaką pełni w roślinie polega na odstraszaniu owadów. W ludzkim organizmie w niewielkich dawkach powoduje pobudzenie oraz krótkotrwałe uczucie przyjemności i rozluźnienia. Przyjmowana w dużych dawkach przez długi czas może powodować zakrzepy, częste infekcje układu oddechowego, kataraktę, udary oraz zmiany nowotworowe w wielu narządach.

Papierosy bez nikotyny – zdrowsze rzucanie palenia?

Papieros bez nikotyny według niektórych palaczy jest jaka kawa bez kofeiny. Pozbawienie papierosa jego podstawowej substancji nie oznacza, że jest on wolny od substancji smolistych i innych szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń. Tak się dzieje w przypadku papierosów ziołowych, które mimo zawartości papai, cynamonu, trawy cytrynowej czy mięty wydzielają przy paleniu tlenek węgla, popiół i smołę, które mogą powodować uszkodzenie płuc.

Papierosy bez nikotyny – działanie

Istnieje wiele marek produkujących papierosy ziołowe, np. Arkopharma, Guocao, Han Cao, Herbal Gold czy Quism. Papieros nie zawiera tytoniu oraz nikotyny, często zamiast w bibułkę owinięty jest np. liściem eukaliptusa. Paradoksalnie niektóre papierosy ziołowe, np. te zawierające dziewannę mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie np. lecząc płuca uszkodzone dymem tytoniowym. Nie zapominajmy jednak, że w dalszym ciągu jest to wdychanie szkodliwych dla zdrowia substancji. Pozbawiony nikotyny papieros nie spowoduje tych samych reakcji co ten tradycyjny, dlatego osoby uzależnione od nikotyny (wypalające kilka paczek papierosów dziennie) mogą mieć problem z tego typu używką.

Zobacz także

Niezawierający nikotyny e-papieros czy ziołowe papierosy pozwalają zachować sam rytuał palenia, czego nie zapewniają dostępne na rynku preparaty pomagające walczyć z nałogiem w postaci gum do żucia czy plastrów, które często zawierają też nikotynę. Może to być pomoc przy rzucaniu palenia lub trochę zdrowsza opcja dla tych, którzy nie chcą lub nie potrafią pozbyć się nałogu.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama