pielęgniarka z maską
©morganka/fotolia

Różnice pomiędzy pandemią a epidemią

pielęgniarka z maską
©morganka/fotolia

Pandemia jest pojęciem szerszym niż epidemia. Epidemia to zwiększona zachorowalność na tę samą chorobę w danym regionie lub państwie Pandemia jest stanem licznych zachorowań rozprzestrzenionym na wiele państw lub kontynentów.

Epidemia, ognisko epidemiczne i stan epidemiczny 

Epidemia to występowanie wielu przypadków tej samej choroby, urazów lub zdarzeń mających wpływ na stan zdrowia w pewnym czasie i na określonym obszarze (np. w regionie lub państwie). Wszystkie przypadki epidemii mają wspólną przyczynę lub są ze sobą powiązane. Wspólnym źródłem zachorowań, zakażeń lub zatruć jest ognisko epidemiczne, np. wypicie wody z tej samej studni. 

 

W związku z epidemią ogłaszany jest stan epidemiczny. Jest to prawna sytuacja wprowadzana na obszarze dotkniętym epidemią, mająca na celu zminimalizowanie skutków epidemii oraz podjęcie działań zapobiegawczych rozprzestrzenianiu się zachorowań, zatruć lub zakażeń.

 

Definicja epidemii stosowana w polskim prawie określona jest jako: „wystąpienie na danym obszarze zakażeń lub zachorowań na chorobę zakaźną w liczbie wyraźnie większej niż we wcześniejszym okresie albo wystąpienie zakażeń lub chorób zakaźnych dotychczas nie występujących”. (http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20082341570)

 

Przykładowe masowe epidemie:

  • 1831 r. – epidemia cholery na Śląsku;
  • 1963 r. – epidemia ospy prawdziwej we Wrocławiu.

Pandemia – liczne przypadku zachorowań na dużym obszarze

Pandemia jest pojęciem szerszym niż epidemia. Określa stan licznych zachorowań na tę samą chorobę występujący na bardzo dużych obszarach, np. w wielu krajach lub na wielu kontynentach. Wybuchowi pandemii sprzyjają: brak odporności, niska śmiertelność osób zarażonych, długi okres zaraźliwości oraz zaraźliwość bezobjawowa.

Do najgroźniejszych pandemii należały:

 

  • 1918-1919 – pandemia grypy hiszpanki (zmarło wówczas ponad 50 mln ofiar na całym świecie);
  • 2009-2010 – pandemia grypy A/H1N1 (zmarło ok. 100-400 tys. osób na całym świecie).

Więcej na temat choroby wirusowe
Przeładuj

Klaudia El Dursi szczerze o uczestnikach "Hotelu Paradise": "Cwaniactwo i sojusze!"

zobacz 01:47