palące towarzystwo
Flickr/Alessandra/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Nie jest tajemnicą, że palenie papierosów szkodzi. Czy znasz 7 konsekwencji palenia, które odczują również twoi bliscy?

 

Wszyscy wiemy, że „palenie jest złe”. Lekarze nieustannie nas przestrzegają przed konsekwencjami. Jeśli względy zdrowotne nie są w stanie nas przekonać, może zrobią to inne skutki uboczne?

 

  • Koszt – palenie nie jest tanią rozrywką, niezależnie od tego, jaki rodzaj papierosów jest naszym ulubionym. Paczka papierosów to wydatek rzędu 14 złotych. Jeśli ktoś wypala jedną paczkę dziennie, oznacza to, że w ciągu roku wydaje ponad 5 000 złotych na nikotynę.

Mamy do czynienia jeszcze z ukrytymi kosztami palenia – oprócz ceny, jaką płaci się za same papierosy, musimy liczyć się z licznymi konsekwencjami wywołanymi samym przyjmowaniem nikotyny – wzrostem ceny ubezpieczenia zdrowotnego, kosztami za leczenie, zmniejszenie wartości domu i samochodu (ze względu na zapach).

 

  • Negatywny wpływ na urodę i zdrowie – palacze mają statystycznie więcej problemów ze zdrowiem niż osoby niepalące. Nikotyna wywołuje między innymi nowotwory i problemy z krążeniem. Dodatkowo odkryto wpływ palenia papierosów na mutację DNA. Do tego dochodzą problemy czysto estetyczne – łamliwe paznokcie, matowe włosy, szara cera, nieświeży oddech i żółte zęby. Domowe sposoby na rozjaśnianie zębów, a nawet profesjonalne wybielanie u dentysty działają tylko chwilowo, gdy od razu po wyjściu z gabinetu wracamy do starych przyzwyczajeń.

 

  • Bierne palenie – jest jeszcze bardziej szkodliwe! Osoby dorosłe przebywające w towarzystwie palaczy także są bardziej narażone na nowotwory płuc, choroby serca i problemy z krążeniem. U dzieci dym tytoniowy wzmaga ataki astmy, wywołuje infekcje uszu, wywołuje problemy z układem oddechowym, zwiększa także ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej.

 

  • Wpływ na zwierzęta – właściciel futrzaka, który przy nim pali, naraża również zwierzę na wszelkie konsekwencje biernego palenia. Troszczysz się o swojego pupila? Znajdź sposób na rzucenie palenia!

 

  • Przykład dla dzieci – dodajmy, niezbyt dobry przykład. Badania dowodzą, że dzieci osób uzależnionych od nikotyny, także łatwiej się od niej uzależniają. Oprócz tego, palenie papierosów i jednoczesne potępianie tego u swoich latorośli stawia pod znakiem zapytania autorytet rodzica.

 

  • Third-Hand Smoke – czyli bardziej zaawansowane bierne palenie. Polega na tym, że nawet nie paląc przy innych osobach, narażamy je na wpływ różnych szkodliwych substancji, które osadzają się wraz z dymem na ubraniu, meblach, podłodze.

 

  • Palenie skraca życie – przewiduje się, że wypalanie jednej paczki dziennie skraca życie średnio o 55 dni. Oczywiście to orientacyjne wyliczenie i jest kwestią bardzo indywidualną, jednak wypalając kolejnego papierosa, zwiększamy prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci.

 

Palenie papierosów szkodzi nie tylko tobie – rozważ różne metody rzucania palenia i wybierz najbardziej dla ciebie odpowiednią.