Dzieckom któremu wykonuje sie badanie EEG
©Tobilander/Fotolia

Przyczyny i objawy padaczki u niemowląt

Dzieckom któremu wykonuje sie badanie EEG
©Tobilander/Fotolia

Padaczka u niemowląt jest często wynikiem przedwczesnego porodu. Może być również objawem innej choroby, np. zespołu Retta. Charakteryzuje się silnymi napadami drgawek.

 

Padaczka u niemowląt ma objawy podobne jak u dzieci starszych lub dorosłych – napady drgawkowe, wynikające z wyładowania bioelektrycznego w obszarze kory mózgowej. Wyładowania, które dotyczą tylko jednej półkuli, dają słabsze objawy niż te, które występują w obrębie całego mózgu.

Przyczyny padaczki u niemowląt

Padaczka u niemowląt może mieć kilka przyczyn. Jedną z nich jest przedwczesny poród, który wpłynął na rozwój układu centralnego u dziecka. Dość typowym skutkiem komplikacji okołoporodowych oraz zaistniałych wtedy infekcji może być padaczka. Spowodowana może być wadą wrodzoną lub urazem głowy czy zapaleniem opon mózgowych. W małym stopniu jej występowanie może być powiązane z czynnikami genetycznymi.

Objawy padaczki u niemowląt

Występuje kilka głównych objawów padaczki. Są to:

  • drgawki,
  • utrata świadomości,
  • wysoka gorączka,
  • aura, czyli zespół objawów zapowiadających napad: rozdrażnienie, lęk, zawroty głowy, wymioty, nudności, silny płacz.

 

Warto pamiętać, że padaczka u niemowląt powinna być leczona od pierwszej chwili podejrzenia tej choroby. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci zaraz po narodzinach, których organizmy dopiero przyswajają się do życia poza brzuchem matki.

Przeładuj

Mikołaj i Sylwia wystąpią w "Tańcu z Gwiazdami"? Mają jeden warunek!

zobacz 01:36