Plecy kobiety
Image by Lifetimestock.com

Ciemne przebarwienia na twarzy wywoływane przez hormony i słońce – ostuda

Plecy kobiety
Image by Lifetimestock.com

Ostuda, czyli melanodermia powstaje na skutek działania promieni słonecznych na organizm, w którym gospodarka hormonalna jest zaburzona. Objawia się brązowymi plamami na twarzy, karku, niekiedy także na szyi, ramionach i barkach. Zmiany te nie powodują innych dolegliwości, ponieważ są wynikiem zbyt dużej produkcji barwnika w skórze.

Ciemne przebarwienia na twarzy – tak wygląda ostuda

Ostuda objawia się symetrycznymi, ciemnymi plamami na twarzy, karku, a czasem też na ramionach, szyi i barkach. Plamy te są brązowe i nie towarzyszą im inne dolegliwości. Na twarzy najczęściej pojawiają się na policzkach, na czole, czasem też na górnej wardze i na nosie. Rzadko występują na karku, szyi, ramionach czy barkach.

Hormony i słońce – przyczyny ostudy

Przebarwienia jako objaw ostudy są wynikiem zmian hormonalnych w organizmie, a pojawiają się najczęściej po ekspozycji na promienie słoneczne. Anormalne ilości hormonów sprzyjające ostudzie występują w trakcie ciąży, menopauzy, przy zaburzeniach miesiączkowania, w stanach zapalnych jajników czy podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych. Dlatego na tę chorobę narażone są głównie kobiety w wieku rozrodczym i w okresie przekwitania. Brązowe przebarwienia są mocniejsze, im dłużej wystawia się je na działanie promieni słonecznych. Gdy ostuda występuje w trakcie ciąży, na pewno pojawi się po raz kolejny, jeśli kobieta zacznie stosować antykoncepcję doustną. Objawy mogą być skutkiem przyjmowania niektórych leków światłouczulających i w tym czasie wystawiania się na działanie słońca – tak działają niektóre leki: na padaczkę, antydepresanty, od arytmii i antywirusowe.

Leczenie melanodermii – unikanie słońca, złuszczanie

Przebarwienia powstałe w wyniku melanodermii mogą zniknąć same, gdy hormony wrócą do normy, np. po porodzie. Jeśli natomiast się utrzymują, konieczne jest podjęcie terapii. Ostuda jest trudna w leczeniu, a wyniki zależą od tego, czy gospodarkę hormonalną da się ustabilizować. Terapia polega na unikaniu promieni słonecznych, a jeśli nie ma takiej możliwości, to na stosowaniu kremów z bardzo wysokimi filtrami UVA i UVB. Aby zlikwidować brązowe plamy, trzeba stosować preparaty lecznicze rozjaśniające skórę zawierające hydrochinon. Na przebarwienia tego typu używa się też kwasów – azelainowego oraz kojowego. Czasem zaleceniem jest stosowanie oprócz tych preparatów tretinoiny, czyli pochodnej witaminy A. Jako leczenie uzupełniające poleca się złuszczanie naskórka zabiegami kosmetycznymi takimi jak peeling chemiczny (kwasem glikolowym albo trójchlorooctowym), mikrodermabrazja czy dermabrazja.


Przeładuj

Weronika Rosati odradzała Julii Wieniawa udział w "Tańcu z Gwiazdami". Dlaczego?!

zobacz 02:00