Kobietę boli brzuch.
©miamariam/Fotolia

Przyczyny i objawy ostrego nieżytu żołądka

Kobietę boli brzuch.
©miamariam/Fotolia

Ostry nieżyt żołądka jest uszkodzeniem błony śluzowej żołądka. Wywoływany jest przez bakterie i drobnoustroje. Trwa kilka dni i może przejść w formę przewlekłą. Najczęstsze objawy ostrego nieżytu żołądka to wymioty i biegunka.

Przyczyny ostrego nieżytu żołądka – zakażenie bakterią i urazy

Najczęstszą przyczyną ostrego nieżytu żołądka jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Zapalenie błony śluzowej może być także spowodowane refluksem żółciowym, działaniem substancji chemicznych takich jak: leki, narkotyki czy alkohol. Przyczyną mogą być także czynniki autoimmunologiczne lub nagromadzenie różnych typów komórek. Ostry nieżyt żołądka może powstać w wyniku sepsy, oparzeń lub urazu.

Objawy ostrego nieżytu żołądka – wymioty, biegunka, krwotoki

Objawy ostrego nieżytu żołądka mogą być różne zależnie od stanu zaawansowania choroby. Do najczęstszych objawów ostrego nieżytu żołądka należą nudności, wymioty, utrata masy ciała i ogólne złe samopoczucie. Pojawiają się biegunki, a konsystencja stolca staje się bardziej wodnista. Biegunka i wymioty mogą spowodować odwodnienie organizmu. Przy ostrym nieżycie żołądka w okolicy podbrzusza pojawiają się skurcze i bóle. Miejscami na narządach wewnętrznych może dochodzić do zaniku błony śluzowej oraz powstawania nadżerek. Niekiedy pojawiają się także krwotoki z przewodu pokarmowego, gorączka i bóle głowy. 

Więcej na temat choroby układu pokarmowego
Przeładuj

Michał Szpak ostro do swojej przyjaciółki w "The Voice of Poland"! Jej udział zaszkodzi ich prywatnym relacjom?

zobacz 01:04