Dziewczyna w koszuli i czarnej spódnicy ze złamaną ręką
©geargodz/Fotolia

Opuchnięta ręka czy sine palce to powód, żeby z założonym gipsem udać się do lekarza

Dziewczyna w koszuli i czarnej spódnicy ze złamaną ręką
©geargodz/Fotolia

Uszkodzona ręka czy noga musi zostać usztywniona. W tym celu zakłada się na nią opatrunek gipsowy. Gdy masz założony gips, monitoruj stan złamanej czy zwichniętej kończyny. Musisz też uważać, żeby nie uszkodzić opatrunku.

Obserwuj stan kończyny w gipsie

Ból jest normalnym skutkiem uszkodzenia kości ręki czy nogi. Jednak jeśli po opatrzeniu urazu się nasila albo gdy nie działają środki przeciwbólowe, należy niezwłocznie udać się do lekarza. To znak, że gips został założony zbyt ciasno. Kolejnymi objawami zbyt ciasnego gipsu są:

  • ograniczona ruchliwość palców – gdy nie możesz ich rozprostować ani zgiąć,
  • mrowienie albo drętwienie palców uszkodzonej ręki czy nogi,
  • sine albo blade palce,
  • opuchlizna – z nią możesz sobie poradzić, wystarczy, że będziesz trzymać uszkodzoną kończynę wyżej.

Uważaj, żeby nie uszkodzić gipsu ani skóry pod nim

Nie próbuj manipulować przy opatrunku gipsowym. Nie zdejmuj go sam ani nie modyfikuj. Czasem pod gipsem odczuwa się swędzenie, ale nie używaj żadnych przedmiotów, żeby się pod nim podrapać, możesz uszkodzić skórę. Gipsu nie wolno zamoczyć. Jeśli jednak to się już stało, nie susz go suszarką ani przy kaloryferze. Musi wyschnąć naturalnie, zajmie mu to 2-3 dni, powinien w tym czasie być odkryty. Na nodze z opatrunkiem gipsowym nie wolno stawać, chyba że zezwolił na to lekarz. Panie nie powinny malować paznokci w czasie noszenia opatrunku gipsowego, bo uniemożliwi to obserwację ich naturalnego koloru (w razie odczuwanego bólu, mrowienia czy ograniczonej ruchliwości palców). Po zdjęciu gipsu skóra będzie potrzebowała specjalnej pielęgnacji. Naturalnym stanem jest jej łuszczenie i wysuszenie. Aby przywrócić ją do pierwotnej kondycji, używaj wazeliny albo kremu.

Więcej na temat pielęgnacja ciała
Przeładuj

Sylwia Bomba z "Gogglebox. Przed telewizorem" pomagała Big Boyowi schudnąć? Wiemy!

zobacz 00:58