Plemniki
©Alexandr Mitiuc/fotolia

Oligospermia czyli zbyt mała liczba plemników w nasieniu. Przyczyny i leczenie.

Plemniki
©Alexandr Mitiuc/fotolia

Oligospermia występuje wtedy gdy w nasieniu jest zbyt mało aktywnych plemników. W zależności od ich ilości wyróżnia się oligospermię łagodną, umiarkowaną, ciężką, kryptozoospermię i azoospermię. Problem może rozwiązać zabieg chirurgiczny, często zaś wystarczy leczenie farmakologiczne.

 

Normy i rodzaje oligospermii

W ejakulacie powinno być od 20 milionów plemników na mililitr. Wartości mniejsze są nieprawidłowe. Gdy plemników jest od 20 do 10 milionów w mililitrze, mówi się o oligospermii łagodnej, wynik w przedziale 5 do 10 milionów plemników świadczy o oligospermii umiarkowanej, natomiast ciężka oligospermia objawia się tym, że w ejakulacie jest od 1 do 5 milionów plemników na mililitr. Jeśli tylko pojedyncze plemniki są widoczne w nasieniu, mężczyzna choruje na kryptozoospermię, a całkowity brak plemników określa się mianem azoospermii.

Parametry nasienia w oligospermii

Aby zdiagnozować oligospermię, wykonuje się szereg badań laboratoryjnych i oceny nasienia. Sprawdza się objętość ejakulatu (prawidłowo od 2 do 6 mililitrów), jego pH (większe bądź równe 7,2), obecność leukocytów (poniżej 1 miliona na mililitr), a także jakość plemników – ich ruchliwość, budowę oraz żywotność. Nieodzowne są również badania hormonów – FSH, LH, testosteronu i prolaktyny. Czasem konieczne może być przeprowadzenie usg, a nawet biopsji jądra.

Zbyt niska liczba plemników w nasieniu a nieprawidłowa ich produkcja

Oczywiste jest, że jeśli produkcja plemników jest zaburzona, będzie ich bardzo mało w ejakulacie. Oligospermia może być wynikiem m.in. zaburzeń hormonalnych, chorób o podłożu genetycznym czy wnętrostwa (jedno lub oba jądra w życiu płodowym nie zstąpiły do moszny) albo zaburzonym odpływem krwi z jąder (żylaki powrózka nasiennego). Organizm może produkować mniej plemników także wówczas, gdy mężczyzna przeszedł świnkowe zapalenie jąder lub gdy był poddawany promieniowaniu. Na płodność negatywnie wpływają też nałogi – alkohol i nikotyna, oraz przegrzewanie jąder i noszenie zbyt ciasnej bielizny. Oligospermia to problem dotykający mężczyzn po chemioterapii i przyjmujących niektóre leki, np. sterydy anaboliczne czy tetracyklinę (antybiotyk o szerokim spektrum działania stosowany głównie w leczeniu trądziku).

Mała liczba plemników w nasieniu a niedrożność przewodów wyprowadzających

Plemników może być zbyt mało, gdy nie mogą wydostać się na zewnątrz bez przeszkód. Problem stanowi brak nasieniowodów – wrodzony lub w wyniku zabiegu chirurgicznego. Także ich niedrożność, torbiele nasieniowodów czy przerost pęcherzyków nasiennych powoduje niską liczbę plemników w nasieniu. Oligospermia diagnozowana jest także u mężczyzn z niedrożnością nadjądrza czy zmianami w obrębie tegoż (często w wyniku choroby wenerycznej) i niedrożnością przewodu wytryskowego. Plemniki nie mogą wydostać się na zewnątrz także wówczas, gdy w trakcie operacji przepukliny pachwinowej nastąpiły komplikacje i wskutek tego powikłania. Przeważnie jednak przyczyna oligospermii pozostaje nieznana.

Leczenie oligospermii chirurgiczne i farmakologiczne

Oligospermia, jeśli jej przyczyna jest znana, może być leczona chirurgicznie bądź farmakologicznie. Gdy problemem są fizyczne przeszkody, pomocny może być zabieg udrożniania przewodów wyprowadzających nasienie na zewnątrz. Jeśli niska liczba plemników w ejakulacie wynika z zaburzeń hormonalnych czy infekcji – może być leczona medykamentami. W celu zwiększenia liczby plemników w ejakulacie zaleca się prowadzenie zdrowego trybu życia – zdrowego odżywiania się, zrezygnowania z używek, niedopuszczania do przegrzewania jąder, a także ograniczenie stresu.


 

Przeładuj

Doda zdradziła nam, gdzie odbędzie się druga edycja koncertu "Artyści przeciw nienawiści"

zobacz 00:49