kobieta w okularach progresywnych
©Konstantin Yuganov/fotolia

Użyteczne i komfortowe okulary progresywne

kobieta w okularach progresywnych
©Konstantin Yuganov/fotolia

Okulary progresywne umożliwiają widzenie na każdą odległość. W jednej soczewce progresywnej mieszczą się dwa obszary o różnej zdolności skupiania. Górna część soczewki umożliwia patrzenie w dali a dolna w bliży.

Okulary progresywne – górna cześć do widzenia w dali, dolna do patrzenia z bliska

Okulary progresywne to okulary korekcyjne, które zawierają soczewki progresywne. Jest to taki rodzaj soczewek, który podzielony jest na obszary o różnej zdolności skupiania. Obszar w górnej części soczewek przeznaczony jest do patrzenia w dal, a większa dolna część soczewek służy patrzeniu z bliska. Obszary w górnej i dolnej części soczewki stopniowo, w sposób niewidoczny przechodzą jeden w drugi. Różnica mocy optycznej pomiędzy częściami soczewki jest dobierana indywidualnie. W skrajnym przypadku różnica pomiędzy mocą optyczną górnej i dolnej części soczewki progresywnej może wynosić 3 dioptrie.

Okulary progresywne dla osób po 40 roku życia

Okulary progresywne przeznaczone są dla osób po 40. roku życia, które potrzebują dwóch par okularów – jednych do patrzenia w dal, np. w trakcie chodzenia po ulicy, a drugich do patrzenia z bliska, np. do czytania książek. Okulary progresywne eliminują konieczność posiadania dwóch par okularów. Wyraźne widzenie i komfort z użytkowania okularów progresywnych można mieć tylko wówczas, gdy soczewki zostaną dopasowane do indywidualnych potrzeb danej osoby.

Przeciwwskazania do noszenia okularów progresywnych – jaskra, zaćma, astygmatyzm

Okularów progresywnych nie powinny nosić osoby z zaćmą, jaskrą, zezem, AMD (zwyrodnieniem plamki żółtej) i zaburzonym widzeniem obuocznym. Ten typ okularów korekcyjnych nie jest wskazany także w przypadku osób z różnowzroczością, gdy różnica w wadzie wynosi więcej niż 3 dioptrie. Okulary progresywne nie są właściwym rozwiązaniem dla osób, u których wada miała tendencję do dużych zmian w krótkim czasie ani dla osób z astygmatyzmem.

Wady okularów progresywnych – cena, zawężone pole widzenia

Wadą okularów progresywnych jest wysoka cena. Okulary progresywne są droższe niż tradycyjne jednoogniskowe okulary korekcyjne. Koszt soczewek progresywnych zaczyna się od ok. 400 zł. Cena wzrasta zależnie od rodzaju szkieł i oprawek. W droższych szkłach progresywnych będziemy lepiej widzieć. Wynika to z faktu, że w droższych okularach pole widzenia jest zwiększone ze względu na lepszą konstrukcję szkieł. Okulary progresywne u osób z dużą wadą refrakcji będą zawężały obszar widzenia (im większa różnica pomiędzy wartością soczewek do patrzenia z dali i z bliży, tym gorsza jakość widzenia w okularach progresywnych).

Pierwsze dni użytkowania okularów progresywnych – praktyczne wskazówki

Widzenie w okularach progresywnych jest inne niż w tradycyjnych jednoogniskowych okularach korekcyjnych. Soczewki w okularach progresywnych mają mniejsze pole widzenia niż tradycyjne okulary. Okres przyzwyczajania się do nowego sposobu patrzenia trwa zwykle 4-5 dni. Osoby, które zaczynają korzystać z soczewek progresywnych powinny:

  • ruszać głową w pionie, aby złapać ostrość (zależnie od odległości obserwowanego przedmiotu należy wykonywać powolne pionowe ruchy głową);
  • aby przeczytać coś z bliska należy lekko unieść głowę w górę;
  • patrząc w bok należy przekręcić całą głowę, a nie tylko skierować w danym kierunku gałki oczne;
  • chodząc po schodach lub wysiadając z autobusu należy pochylić głowę, aby nie patrzeć na stopnie przez soczewki przeznaczone do bliży.

Więcej na temat okulary choroby oczu
Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48