kobieta podczas masażu dolnej części pleców
©sylv1rob1/Fotolia

Jak leczyć odmiedniczkowe zapalenie nerek?

kobieta podczas masażu dolnej części pleców
©sylv1rob1/Fotolia

Leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek opiera się na farmakologii, ale można przyspieszyć powrót do zdrowia domową kuracją. Najważniejsze, by nie zbagatelizować problemu, bo powikłaniem tej choroby jest zapalenie przewlekłe, które może prowadzić do trwałego uszkodzenia nerek.

Diagnostyka odmiedniczkowego zapalenia nerek

Drogi do rozpoznania odmiedniczkowego zapalenia nerek są trzy – badanie ogólne moczu (wraz z posiewem), badanie krwi i badanie ultradźwiękowe. Kiedy po takiej serii dalej nie można postawić jednoznacznej diagnozy, wykonuje się urografię (badanie RTG nerek z użyciem kontrastu) lub badania polegające na wprowadzeniu do dróg moczowych cewnika czy wziernika – cystografię mikcyjną albo cystoskopię. W badaniu krwi najważniejsze są wskaźniki CRP i OB, a w badaniu moczu – ilość białka. Podwyższony poziom CRP, OB lub białka może świadczyć o stanie zapalnym, którego źródłem jest zwykle niedoleczona infekcja cewki moczowej lub pęcherza.

Leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek – farmakologia

Leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek najczęściej nie wymaga hospitalizacji, konieczny jest jednak kontakt z lekarzem, który na podstawie przeprowadzonych badań dobierze odpowiedni antybiotyk. Należy zacząć od rozpoznania bakterii, która wywołała stan zapalny – dopiero wówczas wiadomo, jaki lek będzie skuteczny w walce z chorobą. Antybiotyk trzeba przyjmować przez 2 tygodnie. Jeśli poprawa nie nastąpi w ciągu 48 godzin od przyjęcia pierwszej dawki, należy ponownie udać się do lekarza w celu zmiany leku. Oprócz przyjmowania antybiotyku można równolegle leczyć się środkami przeciwgorączkowymi lub przeciwbólowymi, które pomogą pozbyć się dolegliwości towarzyszących chorobie.

Leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek – domowa kuracja

W czasie leczenia odmiedniczkowego zapalenia nerek bardzo ważne jest pobudzanie diurezy poprzez picie dużej ilości płynów, najlepiej hipotonicznej wody mineralnej (min. 2 l w ciągu dnia). Moczopędnie działają też owoce (np. gruszki, truskawki, agrest, borówki), warzywa (np. seler, pomidory), a także zioła (np. natka pietruszki, skrzyp polny, kłącze perzu, mniszek lekarski). Pomóc może również wygrzewanie okolic krocza i pęcherza moczowego, np. nasiadówki w wodzie z rozpuszczonym nadmanganianem potasu (do koloru lekko fioletowego). Trzeba jednak pamiętać, że domowa kuracja to tylko dodatek do nieodzownej farmakologii.

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek

W przypadku ostrego przebiegu odmiedniczkowego zapalenia nerek wdraża się antybiotykoterapię dożylną, w warunkach szpitalnych. Może się okazać, że nastąpił zastój moczu (zwłaszcza jeśli choroba współwystępuje z kamicą nerkową). Wówczas przeprowadza się cewnikowanie pęcherza lub sondowanie moczowodów. Jeśli mocz zgromadził się w nerce, konieczne jest jej nakłucie.

Przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek

Nieleczone odmiedniczkowe zapalenie nerek zamienia się w postać przewlekłą, która prowadzi do zniekształcenia układu kielichowo-miedniczkowego, bliznowacenia miąższu nerek i ich trwałej niewydolności. W wyniku przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek upośledzone zostaje zagęszczenie moczu, dochodzi więc do nykturii, czyli mimowolnego oddawania moczu. Jeśli w wyniku choroby nerki zostaną zniszczone, wdraża się leczenie nerkozastępcze, czyli dializy. 

Więcej na temat badania moczu choroby nerek
Przeładuj

Czy Marlena i Seweryn z "Rolnik szuka żony" naprawdę się rozstali? Zobacz ich historię miłości

zobacz 02:12