zaciekawiona kobieta
Flickr/Francisco Osorio/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Nerwica natręctw – jakie są objawy i jak ją leczyć?

zaciekawiona kobieta
Flickr/Francisco Osorio/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Nerwica natręctw uważana jest za jedno z zaburzeń cywilizacyjnych – szybkie tempo życie i stres mogą znaleźć ujście jako czynności i myśli kompulsywne. Na czym dokładnie polega nerwica natręctw?

 

Nerwica natręctw fachowo nazywana jest zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Objawia się występowaniem natrętnych myśli i czynności, czyli obsesji i kompulsji. Czasem używa się też określenia „syndrom anankastyczny”. Objawem jest obsesyjne mycie rąk, sprzątanie, obawa przed utratą kontroli nawet nad najdrobniejszymi sprawami.

Objawy nerwicy natręctw

Cechą wspólną zaburzeń nerwicowych są tzw. objawy osiowe, do których zalicza się stany lękowe, zaburzenia wegetatywne, egocentryzm i nerwicowe błędne koło.

Manifestuje się to poprzez

  • nieuzasadniony lęk,
  • depresyjne nastroje,
  • poczucie bezradności,
  • autoagresję i
  • poczucie, że świat jest zniekształcony.

 

Oprócz dolegliwości psychicznych, można zaobserwować również tak zwane somatyzowanie, czyli objawianie się choroby w ciele poprzez duszności, nadmierną potliwość, drżenie rąk, ból serca. Osoba chora jest świadoma postępującej choroby, jednak nie jest w stanie zatrzymać irracjonalnych myśli czy zachowań. Typowe jest to, że im mocniej osoba walczy z objawami nerwicy, tym są one silniejsze. Nadmierne skupienie na natręctwach tylko wzmaga objawy, wywołując efekt błędnego koła.

Jak wyglądają natręctwa?

Natrętne czynności to na przykład obsesyjne mycie rąk, symetryczne ustawianie przedmiotów, przesadna dbałość o higienę otoczenia, kilkukrotne sprawdzanie zamkniętych drzwi czy zakręconego kranu. Osoba chora czuje wewnętrzny przymus do wykonania określonej czynności. Zaniechanie go wywołuje paniczny lęk. Oprócz tego pojawiają się także natrętne myśli i wyobrażenia, których nie można powstrzymać.

W amerykańskim serialu „Girls” główna bohaterka Hanna Hortvath, która nazywana jest godłem młodego pokolenia, również cierpi na nerwicę natręctw. W jej przypadku zaburzenie objawia się między innymi przymusem liczenia w stresujących sytuacjach. Podobne zaburzenia wykazuje Adaś Miauczyński z „Dnia świra”. Jego również cechuje mocno rozwinięta nerwica natręctw objawiająca się kompulsywnym sprawdzaniem wszystkiego kilka razy czy liczenia każdej wykonywanej czynności.

 

Naukowcy jeszcze nie określili jednoznacznie co jest przyczyną nerwicy natręctw – wskazują zarówno uwarunkowania genetyczne jak i społeczne. Oznacza to, że można odziedziczyć predyspozycje do tej choroby, ale może być wywołana także nierozwiązanymi wewnętrznymi konfliktami. W rzeczywistości jest to kwestia bardzo indywidualna i każdy przypadek należy rozpatrywać osobno. Jedno jest pewne – łączy się ze stresem, czy to w postaci szybkiego tempa życia, czy wynikającego z rozterek wewnętrznych.

Nerwica natręctw – leczenie

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne są uleczalne. Podstawą leczenia jest psychoterapia połączona czasem z farmakoterapią, często stosuje się terapię behawioralną. Zdania co do skuteczności są podzielone i pojawiają się opinie, że mimo wyleczenia nerwicy, natręctwa mogą się czasem pojawić w bardzo stresujących sytuacjach. W przywołanym przykładzie Hanny Hortvath, nerwica towarzyszy jej od dzieciństwa, ale manifestuje się tylko w chwilach dużego napięcia.

Zawsze wskazane jest także praktykowanie technik relaksacyjnych, na przykład wizualizacji i medytacji.

Przeładuj

"Hotel Paradise": Kto odpadł za szybko? Klaudia El Dursi zdradza, kogo jest jej najbardziej szkoda

zobacz 01:10