mężczyzna siedzi na torach
©Alen-D/fotolia

Obrzezanie – wady, zalety i wskazania

mężczyzna siedzi na torach
©Alen-D/fotolia

Obrzezanie mężczyzn polega na usunięciu części lub całości napletka. W niektórych wypadkach usuwane jest także wędzidełko napletkowe. Obrzezanie nie upośledza doznań seksualnych. Metody usuwania napletka różnią się od siebie miejscem lokalizacji blizny (odległość od żołędzi) i ilością usuniętej skóry.

Przebieg zabiegu obrzezania

Zabieg obrzezania u dorosłych mężczyzn przeprowadzany jest w znieczuleniu lokalnym, u dzieci w znieczuleniu ogólnym. Obrzezanie wykonywane jest przy pomocy małego skalpela lub specjalnych nożyczek. Często lekarz posługuje się także narzędziami, które ułatwiają precyzyjne cięcie – na żołądź nakładany jest przedmiot, który wyglądem przypomina naparstek, a na napletek pierścień ułatwiający idealne okrężne cięcie. Po wycięciu napletka jego pozostałość przyszywana jest do żołędzi. Zabieg trwa 30-45 minut. Czas gojenia rany wynosi około czterech tygodni. Dopiero po tym czasie mężczyzna może wznowić kontakty seksualne.

Zalety, wady i medyczne zalecenia do obrzezania

Istnieje wiele medycznych wskazań do wycięcia napletka. W ich przypadku obrzezanie stanowi sposób leczenia niektórych schorzeń. Napletek wycinany jest mężczyznom, którzy cierpią na stulejkę (zwężenie otworu napletka) lub zbyt krótkie wędzidełko napletkowe. Obrzezanie jest zabiegiem niezbędnym u tych mężczyzn, którzy mają zbyt luźny napletek oraz u tych, u których doszło do zlepienia napletka z żołędziem.

Obrzezanie pociąga za sobą zmiany we florze bakteryjnej prącia, które utrudniają możliwość rozwoju wirusa HIV. Francuska Narodowa Agencja Badań ustaliła, że rozprzestrzenianie się wirusa HIV u mężczyzn obrzezanych jest niższe o 55% niż u mężczyzn nieobrzezanych, a zachorowalność na HIV jest mniejsza o 76%.

 

Brak napletka zmniejsza ryzyko przenoszenia chorób wenerycznych do organizmu kobiety. Częstotliwość występowania wirusa HPV, odpowiedzialnego za raka szyjki macicy, jest o 28% niższa u pań, które współżyją z mężczyzną obrzezanym.

 

Obrzezanie ma duże znaczenie higieniczne. Pod napletkiem gromadzi się złuszczony naskórek, łój oraz resztki moczu i nasienia. Nieodpowiednia higiena może przyczynić się do rozwoju bakterii i wirusów, które powodują stany zapalne i niepłodność.

Zalecenia do obrzezania

Według urologów obrzezanie jest zabiegiem niegroźnym. W Polsce obrzezanie jest wykonywane w ramach ubezpieczenia  zdrowotnego jedynie ze względów medycznych. Osoby, które chcą obrzezać siebie lub swoje dziecko z jakichkolwiek innych względów (np. religijnych) zobowiązane są zapłacić za zabieg. Koszt obrzezania wynosi od 1500 do 2000 złotych. Zdaniem urologów w przypadku mężczyzn, którzy prowadzą aktywne życie seksualne z wieloma partnerkami i narażeni są na częste infekcje oraz wirusy zabieg obrzezania jest wskazany. U mężczyzn, którzy wiodą mniej aktywne życie erotyczne, nie ma wskazań do obrzezania, wystarczy odpowiednie zadbanie o higienę prącia.

 

Obrzezanie niesie ze sobą ryzyko zakażenia sepsą oraz krwotoku. Poddając się zabiegowi usuwania napletka, mężczyzna pozbywa się naturalnej osłony cewki moczowej. Cewka staje się narażona na atak i rozwój drobnoustrojów (szczególnie grzybów). 

Więcej na temat impotencja choroby weneryczne
Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05