Strona zawiera
treści tylko dla dorosłych

Mleko matki to najzdrowszy pokarm dla niemowlaka
©rohappy/Fotolia

Jak przebiega obkurczanie macicy po porodzie naturalnym?

Mleko matki to najzdrowszy pokarm dla niemowlaka
©rohappy/Fotolia

Wiele kobiet wyobraża sobie, że poród zamyka definitywnie okres okołociążowych obciążeń organizmu. Niestety obkurczanie macicy (tzw. połóg) po porodzie naturalnym trwa nawet do ośmiu tygodni i niesie za sobą szereg kolejnych zmian w ciele kobiety. Jest to m.in. krwawienie, wydalanie odchodów popołogowych czy laktogeneza (wytwarzanie mleka).

 

Ciąża i poród jest to wielka zmiana dla organizmu kobiety, dlatego po tym okresie ciało potrzebuje czasu, aby całkowicie powrócić do stanu sprzed ciąży. Obkurczanie macicy jest stanem, w którym kobiece narządy płciowe starają się powrócić do normalnego funkcjonowania i płodności. Okres ten obejmuje kilka tygodni od momentu urodzenia dziecka – po naturalnym porodzie obkurczenie macicy trwa do 6 tygodni.

Obkurczanie macicy: przebieg

Po samym porodzie macica zmniejsza się o około 30-50% objętości, jej ściany stają się cienkie, a naczynia krwionośne się zwężają. Występuje obfite krwawienie, które jest naturalną reakcją narządu po oderwaniu się łożyska, a z czasem zamienia się w tzw. odchody popołogowe. Jest to mieszanka krwi z pozostałościami błon płodowych, łożyska i innych niepotrzebnych już produktów ubocznych wytworzonych podczas ciąży. Ich kolor z czasem zmienia się i nie należy martwić się ich brunatno-żółtawym, a nawet szarym kolorytem.

Obkurczanie macicy: gdy matka nie karmi piersią

W tym samym czasie, kiedy następuje obkurczanie się macicy, następuje również laktogeneza i jest to bardzo ważny etap dla macicy. Gdy wytwarzanie pokarmu nastąpi prawidłowo zaraz po porodzie, to powrót do płodności – pierwsza miesiączka – może zdarzyć się po 6-8 tygodniach. Będzie wtedy symbolicznym zakończeniem połogu. Jeżeli jednak matka nie karmi swojego dziecka piersią, wtedy okres może wystąpić o wiele wcześniej. Wtedy miesiączka nie stanie się sygnałem końca obkurczenia się macicy, a tylko jego jednym z jego etapów.

Obkurczanie macicy: ponowne skurcze

Do tygodnia od porodu kobiety mogą odczuwać skurcze macicy – jest to naturalna sytuacja wywołana stałym wysokim napięciem ścian narządu. Można również odczuwać samowolne odruchy kurczowe w dole brzucha, które również znikną po kilku dniach (utrzymują się maksymalnie 3 dni od porodu). Nie należy martwić się taką reakcją organizmu, ponieważ często wywołana jest silną mieszanką hormonalną, która wyzwolona jest podczas porodu.

Więcej na temat ciąża
Przeładuj

Tak wygląda grób Pawła Królikowskiego rok po śmierci. Rodzina jest bezsilna. Chcą postawić mu pomnik, ale jest problem

zobacz 00:43