Niemowlę leżące na brzuszku
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0

Pierwsze zęby mleczne u dziecka – objawy ząbkowania i sposoby łagodzenia bólu

Niemowlę leżące na brzuszku
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0

Objawy ząbkowania to najczęściej: nadmierne wydzielanie śliny, stan podgorączkowy i opuchnięte dziąsła. W trakcie wyżynania się zębów mlecznych dziecko ma fazy gorszego samopoczucia, które wymagają od rodziców poświęcenia i cierpliwości. Aby złagodzić ból i cierpienie u dziecka warto stosować maści i żele na ząbkowanie.

 

Ząbkowanie to proces wyrzynania się zębów mlecznych u niemowląt. Pierwszy ząb pojawia się ok. 5-6 miesiąca życia. Zwykle pomiędzy 6-9 miesiącem dzieciom wyrasta ok. 8 siekaczy. Pierwsze zęby trzonowe wyrastają ok. 14-20 miesiąca. Nie należy jednak sztywno trzymać się tych reguł, ponieważ każde dziecko przechodzi ząbkowanie indywidualnie. Wyrzynanie się zębów jest uwarunkowane genetycznie. Niektóre dzieci rodzą się już z ząbkiem, a u innych pierwsze mleczaki mogą pojawić się dopiero pod koniec pierwszego roku życia.

Brak apetytu, obfite ślinienie, czyli najczęstsze objawy ząbkowania u niemowląt

Kiedy dziecko staje się niespokojne, zaczyna się ślinić i ciągle wkłada palce do buzi, to oznaka, że zaczynają mu rosną pierwsze zęby. Objawy ząbkowania mogą wystąpić nawet 1-2 miesiące przez pełnym wyrznięciem zęba.

 

1. Nadmierne wydzielanie śliny. Ten objaw może pojawić się nawet kilka miesięcy (2-3) przed całkowitym wyrznięciem się zęba. Obfite ślinienie może podrażnić skórę wokół ust, dlatego należy często wycierać twarz dziecka i natłuszczać ją kremami.

 

2. Stan podgorączkowy. Gorączka trwa zwykle krótko 1-2 dni i nie występują przy niej inne objawy typowe dla przeziębienia (np. katar, kaszel). Temperatura może sięgać do 38º C (jeżeli temperatura jest wyższa i utrzymuje się dłużej, należy to skonsultować z lekarzem). Przy stanie podgorączkowym można podać dziecku syrop przeciwgorączkowy.

 

3. Swędzenie dziąseł. W okresie ząbkowania dzieci wtykają do buzi palce, szorstkie tkaniny, skórkę od chleba lub zabawki z gumowymi wypustkami. Jest to naturalna reakcja. Dzieci próbują w ten sposób złagodzić swędzenie i drażliwość dziąseł. Należy uważać, aby dziecko nie uszkodziło sobie dziąseł ostrymi krawędziami. Trzeba też dbać o higienę przedmiotów, aby nie dopuścić do powstania zakażenia jamy ustnej.

 

4. Opuchnięte i zaczerwienione dziąsła. W trakcie ząbkowania dziąsła często bywają opuchnięte i mocno różowe lub czerwone. W chwili, gdy ząb zaczyna się wyrzynać na dziąśle widać białą kreseczkę – jest to wierzch zęba.

 

5. Brak apetytu. Ból dziąseł sprawia, że dziecko może nie mieć ochoty na jedzenie. Każda forma posiłku może drażnić dziąsła i nasilać ból. Aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia dziąseł dobrze podawać dziecku lekko schłodzone potrawy. Zbyt ciepłe posiłki powodują ból i pieczenie.

 

6. Niepokój i płaczliwość. Przez łzy i marudzenie dziecko informuje, że coś mu przeszkadza i coś dzieje się z jego zdrowiem. Dzieci szukają ukojenia bólu w tradycyjnych metodach – przytulaniu, noszeniu na rękach.

 

7. Problemy ze snem. Podczas ząbkowania dziecko może budzić się w nocy częściej niż zwykle. Pobudkom często towarzyszy płacz spowodowany bólem dziąseł. W przypadku bardzo częstych pobudek można podać dziecku herbatkę z melisy lub paracetamol (w syropie lub czopku).

 

8. Rzadziej występują objawy takie jak: biegunki, wymioty, wysypki lub katar. Są one związane z obniżoną odpornością i podwyższoną temperaturą. W przypadku ich wystąpienia trzeba skontaktować się z pediatrą, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu dziecka.

 

Nie każdy maluch doświadcza bólu podczas ząbkowania. W przypadku niektórych dzieci zęby mleczne mogą wyrzynać się bezobjawowo. Gorsze samopoczucie przy ząbkowaniu pojawia się fazowo. Objawy ząbkowania mogą trwać do ok. 3 roku życia. Aby złagodzić ból dziąseł warto stosować żele lub maści na ząbkowanie. Zawarty w nich chlorowodorek lidokainy lub mentol zadziała odkażająco, przeciwbakteryjnie i zmniejszy wrażliwość błony śluzowej. Środki te są łagodne i bezpieczne dla dzieci. Niektóre maści i żele na ząbkowanie mogą być stosowane już od 3 miesiąca życia. Niewielką ilość preparatu aplikuje się na opuchnięte dziąsło i delikatnie wciera. Preparat rozprowadza się wraz ze śliną i zostaje wchłonięty przez śluzówkę. Ból dziąseł łagodzi także podanie lekko schłodzonego w lodówce (nie zamrożonego) gryzaka.  

 

Zobacz także: homeopatia na bolesne ząbkowanie


Przeładuj

Ida Nowakowska już wybrała imię dla synka? Będzie tradycyjne! "Nie chcemy zrobić krzywdy dzidziusiowi"

zobacz 02:08