Brzuch męski
Flickr/Derek Gavey/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Oznaki chorej prostaty: częste oddawanie moczu, problemy z erekcją

Brzuch męski
Flickr/Derek Gavey/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Prostata, inaczej stercz, gruczoł krokowy, znajduje się pod pęcherzem moczowym mężczyzny. Prostata odpowiada za produkcję nasienia oraz płynu, w którym żyją plemniki. Przyczyną bólu jest zazwyczaj przerost prostaty (gruczolak). To bardzo powszechna oznaka starzenia, za którą odpowiada testosteron (męski hormon płciowy) – schorzenie prostaty występuje u 60% mężczyzn po 60. roku życia.

 

Chora prostata – kłopoty z oddawaniem moczu

Kiedy prostata jest przerośnięta, uryna (mocz) spływa wolno, strumień jest słaby, mężczyzna ma wrażenie, że pęcherz moczowy nie został w całości opróżniony. Ponadto, z ubikacji trzeba korzystać częściej niż co 2-3 godziny, a ilość uryny jest niewielka. Potrzeba korzystania z toalety pojawia się także w nocy (tzw. nykturia), w dodatku jest tak intensywna, że mężczyzna nie może zwlekać nawet chwili z oddaniem moczu. Przerost prostaty może wywoływać ból podczas korzystania z toalety. Nietrzymanie moczu to poważny sygnał alarmujący, jaki wysyła prostata. Jeśli pojawią się wyżej wymienione objawy problemów z prostatą, należy zaplanować wizytę u lekarza. Istnieją leki, które zmniejszają nasilenie objawów, a także mogą powstrzymać dalszy rozrost prostaty. Im wcześniej podjęte zostanie leczenie, tym efekty będą bardziej zadowalające.

 

Problemy z erekcją

Kłopot z erekcją może być spowodowany zapaleniem gruczołu krokowego. Czasami pojawia się również gorączka, ból pleców, pachwin, jąder. Stan zapalny prostaty uniemożliwia satysfakcjonujące życie seksualne, przyczynia się do spadku libido (popędu seksualnego).

 

Problemy z prostatą a konieczność natychmiastowej wizyty u lekarza

Jeśli doszło do zatrzymania moczu, któremu towarzyszą nudności oraz zawroty głowy, natychmiast trzeba zgłosić się do urologa (lekarza zajmującego się chorobami układu moczowo-płciowego). Zwlekanie z wizytą u specjalisty może nawet zakończyć się śmiercią. W wyniku chorej prostaty mogło dojść do zablokowania cewki moczowej, i tym samym całkowitego zamknięcia ujścia moczu. W takiej sytuacji zazwyczaj wykonuje się operację, która polega na odblokowaniu cewki moczowej (ewentualnie jej rozszerzeniu).


Przeładuj

Patrycja Markowska strajkowała w ważnej sprawie! "Gubimy się!"

zobacz 02:40