Ziewająca kobieta
© iko/Fotolia.com

Niskie ciśnienie krwi objawia się bladością skóry, apatią i sennością

Ziewająca kobieta
© iko/Fotolia.com

Jeśli dokuczają Ci senność i apatia, a skóra jest ciągle blada, może to znaczyć, że masz zbyt niskie ciśnienie tętnicze. Niedociśnienie dotyka osób w różnym wieku, a objawy nasilają się wraz ze zmianami pogody, zwłaszcza jesienią.

Kogo dotyka niedociśnienie?

Z objawami zbyt niskiego ciśnienia krwi borykają się chorzy na anemię, cukrzycę czy niedoczynność nadnerczy. Przypadłość tę mogą powodować także rozległe oparzenia, długotrwałe odwodnienie, krwotok i silny stres. Niedociśnienie występuje również jako efekt przyjmowania niektórych leków, w tym nasercowych, psychotropowych, stosowanych w leczeniu choroby Parkinsona. Wówczas mówimy o hipotonii wtórnej. Niedociśnienie pierwotne może nie mieć żadnej konkretnej przyczyny. Obserwuje się jednak, że ludzie cierpiący na tę chorobę mają mało elastyczne ściany tętnic.

Skąd wiadomo, że to hipotonia?

O zbyt niskim ciśnieniu tętniczym można mówić, gdy nie przekracza ono u kobiet 90/60 mmHg i 100/70 mmHg u mężczyzn. Zauważalnymi objawami są m.in. bladość skóry, senność czy apatia. Hipotonia polega na tym, że organizm jest słabo zaopatrywany w krew i tlen. Dlatego oprócz bladej skóry objawami niskiego ciśnienia krwi są zimne ręce i stopy, mroczki przed oczami, bóle głowy, zaburzenia równowagi i widzenia, a nawet omdlenia. Człowiek z niedociśnieniem jest notorycznie zmęczony, senny, nie ma energii do działania. Niskie ciśnienie tętnicze powoduje też problemy z koncentracją, zawroty głowy czy zaburzenia rytmu serca i wyraźnie przyspiesza tętno. Osoba chora rano ma duży kłopot ze wstaniem z łóżka, brak jej energii. Objawem hipotonii może być również zobojętnienie bądź wręcz przeciwnie – depresyjne reakcje emocjonalne.

Sposoby diagnozowania niedociśnienia

Pierwszym krokiem w diagnozie hipotonii jest stwierdzenie, czy niskie ciśnienie występuje przewlekle, czy epizodycznie. W tym celu dobrze jest samodzielnie mierzyć ciśnienie i zapisywać wyniki tych pomiarów. Jeśli objawy występują stale, lekarz powinien zlecić dodatkowe badania.

Przeważnie wykonuje się:

Dodatkowymi badaniami w diagnozowaniu niedociśnienia są:

Ważne jest stwierdzenie, czy choroba jest wtórna, czy pierwotna. Niedociśnienia pierwotnego nie trzeba leczyć. Z kolei niedociśnienie wtórne – jako objaw innych schorzeń – wymaga zastosowania odpowiedniej terapii.


Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05