Ładne stopy
©Photographee.eu/Fotolia

Grzybica paznokci stóp – przyczyny i objawy

Ładne stopy
©Photographee.eu/Fotolia

Grzybica paznokci jest powszechną dolegliwością stóp. Nieleczona może rozprzestrzenić się na paznokcie dłoni. Grzybicą paznokci stóp łatwo się zarazić, ale trudno ją wyleczyć.

Przyczyny grzybicy paznokci stóp

Wystąpienie grzybicy na stopach może być spowodowane wieloma czynnikami. Jednym z źródeł zakażenia są baseny, sauny i łaźnie. Do pojawienia się grzybicy przyczyniają się także inne choroby, m.in. cukrzyca, niedokrwistość, zaburzenia hormonalne, krążenia, żołądkowe, czy otyłość. Rozwojowi grzybicy sprzyja wilgoć i ciepło, a także niedokładne wycieranie stóp po kąpieli, chodzenie w nieprzewiewnych butach, czy noszenie skarpet ze sztucznego materiału. Choroba jeszcze bardziej rozwija się, kiedy płytka paznokcia jest uszkodzona bądź kiedy za krótko obcinamy paznokcie.

Objawy grzybicy paznokci stóp

Kiedy paznokcie są białe, nie można ich obciąć i płytka kruszy się, prawdopodobnie wystąpiła grzybica paznokci stóp. W kolejnym stadium choroby paznokcie stają się żółte i twarde. Odczuwalne jest swędzenie stóp i brzydki zapach, który jest wynikiem gromadzenia się grzybów pod paznokciami. Kiedy pojawią się takie objawy koniecznie należy udać się do lekarza, który zleci badania laboratoryjne. Najczęściej pobiera się próbkę płytki paznokcia, a czasem zdrapuje się chory naskórek. Przed wizytą nie należy malować paznokci, nawilżać stóp ani stosować zasypek.

Domowe sposoby na grzybicę paznokci stóp

1. Bawełniane skarpetki – noś bawełniane skarpetki, gdyż przepuszczają one powietrze i wchłaniają pot. Skarpety ze sztucznego materiału nie przepuszczają powietrza, co prowadzi do wielu infekcji.

2. Obuwie – bardzo ważny jest dobór obuwia, przede wszystkim w lecie – powinny przepuszczać powietrze. Nie zaleca się noszenia tego samego obuwia codziennie - lepiej odstawić je na jeden dzień. Buty warto spryskać lakierem przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym.

3. Olejek z drzewa herbacianego – olejek należy nakładać na chorą skórę trzy razy dziennie po 4-10 kropel aż do zniknięcia zapalenia skóry. Kurację profilaktycznie warto wydłużyć o jeszcze o 2 tygodnie, aby infekcja nie powróciła.

4. Wyciąg z pestek grejpfruta – kilka kropel wyciągu z pestek grejpfruta rozprowadź w dłoniach i wmasuj w stopy. Czynność powtarzaj 2-3 razy dziennie. Wyciąg z owocu można też dodawać do wody, w której pierze się skarpetki, aby zmaksymalizować jego działanie.

5. Ocet jabłkowy z wodą – do gorącej wody dodaj szklankę octu i łyżeczkę soli. Wszystko wymieszaj, po czym mocz stopy przez 30 minut w tej miksturze, a następnie wytrzyj je miękkim ręcznikiem.

6. Oliwa z oliwek i olejek z oregano – zmieszaj 2 krople olejku z oregano z łyżeczką oliwy z oliwek. Na chore paznokcie codziennie przez 3 tygodnie nakładaj oleje, które mają właściwości antyseptyczne, odkażające, przeciwgrzybicze, antywirusowe i antybakteryjne.

Leczenie grzybicy paznokci stóp

Różne są sposoby leczenia grzybicy stóp. Na początku stosuje się lakiery antygrzybicze bądź miniplastry. Można też stosować dezodorant z talkiem i przeciwgrzybicze kremy. Terapia trwa nawet 3 miesiące i nazywana jest terapią pulsową, gdyż dociera tylko do zakażonego miejsca. Metoda leczenia jest bezbolesna, a zdrowa płytka jest widoczna po około 10-12 miesiącach. Jeśli zmiany są większe lekarz przepisuje leki doustne. Leki na grzybice paznokci trzeba przyjmować nawet przez rok. Oprócz przyjmowania tabletek terapia obejmuje rekonstrukcję płytki - chory paznokieć powinien być szlifowany co 2-4 tygodnie. Skórę pod paznokciem z grzybicą należy smarować specjalną maścią. W niektórych przypadkach zaleca się całkowite bądź częściowe usunięcie płytki paznokcia. Trzeba pamiętać też o tym, aby higienę stóp utrzymywać nie tylko w czasie kuracji, ale także po jej zakończeniu. Dlatego warto kupić wygodne, przewiewne buty, najlepiej wykonane z naturalnej skóry. 

 

Zobacz także: płyn przeciw grzybicy na skórę i paznokcie


Więcej na temat pielęgnacja stóp
Przeładuj

Szokujący wywiad Meghan Markle i księcia Harry'ego. Oto 5 najmocniejszych fragmentów

zobacz 01:51