zamyślona dziewczyna
Flickr/Helga Weber/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Depresja: poznaj jej najczęstsze objawy

zamyślona dziewczyna
Flickr/Helga Weber/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Objawy depresji są różnorodne, a sama choroba jest niebezpieczna i ciężka. Obejmuje wszystkie grupy społeczne, niezależnie od płci, wieku czy wykształcenia. Czasem ciężko jest postawić prawidłową diagnozę choroby.

Co to jest depresja?

Depresja jest chorobą psychiczną. Osoba na nią cierpiąca cały świat postrzega w czarnych barwach. Jest to zaburzenie emocji i nastroju. Stan ten cechuje się również zmniejszoną aktywnością i brakiem zainteresowań.

Objawy depresji

  • Obniżony nastrój i smutek – to podstawowy objaw depresji. Żyjesz w ciągłym smutku i nie odczuwasz radości, szczęścia czy satysfakcji z życia? Jesteś obojętny na wszystkie sprawy, które cię otaczają?
  • Utrata zainteresowań – już cię nie ciekawi to, co kiedyś sprawiało ci ogromną radość? Nie odczuwasz przyjemności z sytuacji, które kiedyś wywoływały pozytywne emocje? Niestety, może to wskazywać na kolejną oznakę choroby.
  • Kłopoty ze snem – innym objawem choroby jest kłopot ze snem. Budzisz się po kilka razy w środku nocy? Twój sen jest płytki? A może zbyt długi i w ogóle nie masz zamiaru wychodzić z łóżka? Osoby chore bardzo często pozostają w łóżku i nie chcą z niego wychodzić. Unikają kontaktu ze społeczeństwem i tracą zainteresowanie światem.
  • Zmęczenie i ból głowy – są kolejnymi symptomami depresji. Jesteś ciągle zmęczona i osłabiona, co przyczynia się do niechęci spełniania określonych obowiązków? Osoby chore skarżą się na obniżony poziom energii, a co więcej bardzo często dokucza im migrena, która z czasem może okazać się niebezpieczna.
  • Nerwowość i niepokój – ciągłe zdenerwowaniem błahymi, codziennymi sprawami, nadpobudliwość i bezprzedmiotowy niepokój mogą także świadczyć o depresji.

 

Depresja u poszczególnych osób przebiega w różny sposób. U osób młodych objawy depresji są łagodniejsze, natomiast u osób starszych choroba pogłębia się. Sama depresja może trwać od kilku tygodni, miesięcy, aż do wielu lat. 


Więcej na temat depresja
Przeładuj

Rafał Brzozowski miał jedno marzenie związane z Krzysztofem Krawczykiem! Podjął nawet pierwsze próby

zobacz 00:48