Choroba Huntingtona
© lostproject/Fotolia.com

Choroba Huntingtona daje objawy fizyczne i psychiczne

Choroba Huntingtona
© lostproject/Fotolia.com

Choroba Huntingtona objawia się ruchami pląsawicznymi, spowolnieniem ruchowym, kłopotami z połykaniem i szeregiem dolegliwości psychicznych, w tym depresją i problemami z pamięcią.

 

Leczenie choroby Huntingtona jest objawowe, polega na zwiększeniu komfortu życia chorego. Stosuje się w nim przeważnie leki przeciwdepresyjne. Istotne w walce z pląsawicą jest też możliwie najdłuższe utrzymywanie aktywności fizycznej.

Fizyczne objawy choroby Huntingtona

Od fizycznych objawów choroba Huntingtona wzięła swoją nazwę i to one zwykle pojawiają się przed objawami psychicznymi. Charakterystycznym symptomem są mimowolne ruchy pląsawiczne, które przypominają taniec. Poruszają się ręce i nogi, a w miarę postępu choroby również tułów.

 

Osoby chore na pląsawicę Huntingtona wolniej niż ich zdrowi rówieśnicy rozpoczynają ruchy zaplanowane, są bardziej powolne. Objaw ten nosi nazwę bradykinezji.

 

Trzecim najczęstszym objawem fizycznym choroby Huntingtona jest dystonia, czyli powtarzające się ruchy wykonywane mimowolnie. Jest to skutek skurczów mięśniowych dłuższych i bardziej powolnych niż u osób zdrowych.

 

W zaawansowanym stadium choroby Huntingtona pojawiają się zaburzenia mowy (utrata zdolności wyraźnego mówienia), a także problemy z połykaniem. Kłopoty z połykaniem powodują zachłystowe zapalenie płuc, które jest najczęstszą przyczyną śmierci osób chorych (85% zgonów – Andrzej Szczeklik (red.), Choroby wewnętrzne. Przyczyny, rozpoznanie i leczenie, tom I, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2005).

Psychiczne objawy choroby Huntingtona

Choroba Huntingtona objawia się także w sferze psychicznej, zwykle apatią, depresją i drażliwością.

 

Inne symptomy psychiczne to:

  • problemy z rozumowaniem,
  • niepokój,
  • wybuchy gniewu,
  • zaburzenia snu,
  • zespoły obsesyjno-kompulsywne (natręctwa, obsesje),
  • zaburzenia zdolności poznawczych,
  • problemy z pamięcią – zaburzenie odbioru i rozumienia nowych informacji, luki w pamięci krótkotrwałej,
  • kłopoty z podejmowaniem decyzji i oceną,
  • niekiedy urojenia i halucynacje (wrażenie zmysłowego odbioru rzeczy i zjawisk, które nie istnieją).

Choroba Huntingtona u dorosłych

Na chorobę Huntingtona zapadają najczęściej osoby w wieku od 30 do 45 lat, ale może się ona objawić także u dzieci i osób starszych (choć są to rzadsze przypadki). Im później pojawiają się symptomy pląsawicy, tym trudniej ją rozpoznać, dolegliwości kładąc na karb innych schorzeń podeszłego wieku, zwłaszcza sztywność mięśni czy spowolnienie ruchowe i umysłowe.

Choroba Huntingtona u osób poniżej 20 lat

U osób młodych i dzieci już we wczesnym stadium choroby Huntingtona występują sztywność mięśni i spowolnienie ruchów. Wcześnie pojawiają się też objawy psychiczne, m.in. problemy z pamięcią i koncentracją, apatia, impulsywność. Jednym z pierwszych objawów może być też zaburzenie mowy. U osób młodych cierpiących na pląsawicę Huntingtona mogą wystąpić również ataki epilepsji (padaczki).

Więcej na temat zaburzenia neurologiczne
Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48