Dziecko w inkubatorze
© Tobilander/Fotolia.com

Jak objawia się choroba hemolityczna noworodków? Czy może być groźna dla dziecka?

Dziecko w inkubatorze
© Tobilander/Fotolia.com

Anemia, ciężka żółtaczka a nawet śmierć grożą dziecku, gdy występuje konflikt serologiczny. Choroba hemolityczna noworodków jest następstwem niezgodności czynnika Rh bądź grupy krwi matki i płodu. Może mieć łagodny lub ciężki przebieg, jednak zawsze stanowi zagrożenie dla dziecka, jeśli w porę nie podejmiemy środków zapobiegawczych.

Żółtaczka – najczęstsza u noworodków

40% dzieci urodzonych w terminie i aż 100% wcześniaków przechodzi tzw. żółtaczkę fizjologiczną, która nie wymaga leczenia i z czasem ustępuje samoistnie. Inaczej jest w przypadku żółtaczki jako objawu choroby hemolitycznej noworodków – jej przebieg jest ciężki, może prowadzić do groźnych powikłań, w tym uszkodzenia mózgu lub nawet zgonu. Gdy stężenie bilirubiny we krwi jest bardzo wysokie, może dojść do żółtaczki jąder podkorowych mózgu a w konsekwencji nawet do śmierci dziecka. Jeśli spowoduje uszkodzenie mózgu, rozwój psychiczny dziecka zostanie zahamowany, mogą występować zaburzenia napięcia mięśniowego, równowagi i padaczka. Taka żółtaczka pojawia się w pierwszych 24 godzinach po porodzie, nadaje skórze dziecka i białkom oczu żółtawe zabarwienie.

Anemia u noworodka

Choroba hemolityczna noworodków występuje, gdy matka ma czynnik Rh ujemny, a dziecko dodatni. Kiedy dojdzie do kontaktu krwi matki i płodu, organizm matki zaczyna wytwarzać przeciwciała, które niszczą krwinki czerwone płodu, czego następstwem jest anemia. Niedokrwistość u malucha może zaburzać krążenie, a także powodować obrzęk wątroby i śledziony. Tego rodzaju anemia może wystąpić i trwać do 6 tygodni po porodzie.

Obrzęk płodu

Bardzo ostra niedokrwistość jest szczególnie niebezpieczna, gdy dziecko zachoruje na nią jeszcze przed porodem. Do kontaktu krwi matki i płodu może dojść między innymi w wyniku uszkodzenia łożyska czy zabiegów naruszających ściany macicy w trakcie ciąży. Intensywne niszczenie czerwonych krwinek dziecka skutkuje wzrostem ryzyka wystąpienia zapaści krążeniowej za sprawą zwiększenia przepuszczalności naczyń. Kolejnym skutkiem jest obrzęk ogólny płodu, czyli nadmierne gromadzenie płynu w tkankach narządów. Anemia hemolityczna w okresie ciąży prowadzi do obumarcia płodu lub do śmierci dziecka niedługo po porodzie.

Więcej na temat opieka nad dzieckiem
Przeładuj

Oto zwiastun wielkiego finału "The Voice Kids"! Kto otrzyma tytuł najlepszego głosu w Polsce?

zobacz 01:04