Zmęczony chłopiec
© dglimages/Fotolia.com

Główne objawy białaczki u dzieci – anemia, bóle mięśni, osłabienie i krwotoki

Zmęczony chłopiec
© dglimages/Fotolia.com

Białaczka u dzieci objawia się anemią, zmęczeniem, bólem kości, mięśni i stawów. Niepokojącymi symptomami są też częste krwotoki, infekcje oraz powiększenie narządów wewnętrznych.

 

Białaczka jest nazywana nowotworem krwi. Objawia się nadmierną produkcją zmutowanych białych krwinek. Co roku na świecie na ten rodzaj raka zaczyna chorować blisko 20 tysięcy dzieci, najczęściej w wieku od trzech do siedmiu lat. Na szczęście dzięki nowoczesnym lekom i szybkiej diagnozie, ok. 90 procent młodych pacjentów udaje się wyleczyć.

Rodzaje białaczki dziecięcej

Białaczka może przyjmować różne formy. Obecnie wyróżnia się cztery główne rodzaje tej choroby, czyli ostrą lub przewlekłą białaczkę szpikową oraz ostrą lub przewlekłą białaczkę limfoblastyczną. Nowotwory przewlekłe trwają wiele lat i mogą dawać objawy dopiero w zaawansowanym stadium. Z kolei białaczki ostre dają o sobie znać już kilka tygodni po zachorowaniu. W 80 procentach przypadków zachorowań u dzieci występuje ostra białaczka limfoblastyczna.

Przyczyny białaczki dziecięcej

Białaczka jest uwarunkowana genetycznie. Zmiany w produkcji białych krwinek zwykle ujawniają się we wczesnym okresie życia, stąd tak liczna grupa młodych pacjentów Zakażenie niektórymi wirusami (np. Ebsteina-Barr) oraz promieniowanie jonizujące również zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór krwi.

Najczęstsze objawy białaczki u dzieci

Objawy białaczki mogą być mylące i wskazywać na inne choroby (np. grypę lub stany zapalne). Białaczki przewlekłe, w przeciwieństwie do ostrych, potrafią przez długi czas nie dawać żadnych symptomów.

 

Najczęstsze dolegliwości związane z nowotworem krwi to:

 

 • Niedokrwistość (anemia) – jest spowodowana niszczeniem czerwonych krwinek przez chorobowo zmienione komórki. Dziecko z anemią jest zmęczone, senne, blade, ma problemy z oddychaniem, szczególnie w czasie aktywności fizycznej.
 • Infekcje – stany zapalne trwają od kilku tygodni do kilku miesięcy i występują jeden po drugim (np. infekcja ucha, gardła czy płuc). Trudno je wyleczyć, nawet jeśli pacjent stosuje antybiotyki.
 • Skaza krwotoczna, czyli problemy z zatamowaniem krwotoków.
 • Gorączka, która występuje bez wyraźnej przyczyny.
 • Krwotoki z nosa – mogą występować nawet kilka razy dziennie.
 • Siniaki, które pojawiają się na skórze bez powodu.
 • Bóle kości, stawów i mięśni – z tego powodu dziecko niechętnie się porusza, utyka, nie wstaje z łóżka.
 • Powiększone węzły chłonne – szczególnie na karku i w pachwinach.
 • Krwawienie dziąseł – występuje często podczas mycia zębów.
 • Ciemnoczerwone wybroczyny, które pojawiają się na ciele bez przyczyny.
 • Uczucie ucisku w klatce piersiowej.
 • Powiększenie wątroby, śledziony i jąder.
 • Bóle brzucha i głowy, jeśli w tych częściach ciała ulokował się guz.

 

W przypadku zaobserwowania powyższych objawów u dziecka, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Specjalista zbada narządy wewnętrzne pacjenta oraz zleci morfologię i badanie szpiku kostnego. Im szybsza diagnoza, tym większe szanse na skuteczną chemioterapię i wyleczenie białaczki.

 

 

Przeładuj

Taniec z Gwiazdami. Czy były mąż Kuba Rzeźniczak kibicował Edycie Zając w finale? Odpowiedź modelki wymowna!

zobacz 01:43