Dłonie
Image by Lifetimestock.com

Objawy atopowego zapalenia skóry: świąd, łuszczenie, częste infekcje bakteryjne

Dłonie
Image by Lifetimestock.com

Atopowe zapalenie skóry objawia się mocnym swędzeniem i łuszczeniem naskórka, a także jego pogrubieniem. Chorzy zmagają się też z bardzo częstymi infekcjami bakteryjnymi skóry. Oprócz objawów skórnych, atopia to też m.in. alergiczne zapalenie spojówek, astmy oskrzelowej czy kataru siennego przewlekłego lub sezonowego.

Swędzenie, stany zapalne, zaczerwienienie i lichenizacja w atopowym zapaleniu skóry

Skóra osoby cierpiącej na atopowe zapalenie skóry jest sucha, zaczerwieniona, łuszczy się i przy tym swędzi. Drapanie nie przynosi ulgi, a jedynie prowadzi do kolejnych uszkodzeń naskórka i nasilenia objawów. Skóra nie funkcjonuje prawidłowo i nie spełnia swojej podstawowej roli – nie chroni organizmu, a przez naruszony płaszcz lipidowy wnikają bakterie i grzyby, powodując stany zapalne. W wyniku nawracających zakażeń i ciągłego uszkadzania naskórka skóra ulega lichenizacji, czyli pogrubieniu. W takim stanie są na niej widoczne wszystkie zmarszczki i bruzdy, wygląda jakby była oglądana przez soczewkę powiększającą. Do lichenizacji dochodzi zwykle u osób chorych na atopowe zapalenie skóry od dłuższego czasu – im częściej i dłużej naskórek jest uszkadzany.

Miejsce wystąpienia zmian skórnych w atopowym zapaleniu skóry zależy od wieku chorego

Zmiany chorobowe mogą przybrać formę grudek czy pęcherzyków, a nawet sączących się strupów – tak najczęściej wygląda atopowe zapalenie skóry u bardzo małych dzieci, do 2. roku życia. Zmiany te można obserwować głównie na głowie, twarzy, tułowiu, rękach i nogach. Natomiast u dzieci do 12. roku życia objawy występują przeważnie na wewnętrznej stronie nadgarstków, kolan, łokci – skóra jest sucha, łuszczy się, jest wyraźnie zaczerwieniona, czasem może wyglądać jak pokrzywka. Dorośli, których czasem również dotyka ta choroba, symptomy AZS mają głównie na twarzy, głowie, ale i na stopach i karku. Czasem zmiany chorobowe występują też na innych częściach ciała.

Objawy charakterystyczne dla atopowego zapalenia skóry

Dla atopowego zapalenia skóry charakterystyczne są dwa objawy: objaw Dennie-Morgana, czyli powstanie fałdu skóry poniżej brzegu dolnej powieki, oraz objaw Hertoghe'a – kiedy przerzedza się zewnętrzna część brwi.


Przeładuj

Jak Ania z "Hotelu Paradise" wspomina związek z Tindera? Zdradziła również, jaki ma typ mężczyzny

zobacz 02:11