białe majtki
Flickr/Maegan Tintari/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Silne krwawienia menstruacyjne – choroba czy właściwość organizmu

białe majtki
Flickr/Maegan Tintari/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Obfity okres to taki, który trwa ponad tydzień i pozbawia nas ponad 100 ml krwi (liczba zużytych podpasek w ciągu dnia – około 10 szt.).

 

Miesiączka, okres, menstruacja – różnie można określać dni comiesięcznego kobiecego krawienia. Wiąże się z wieloma uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak PMS, bóle brzucha czy osłabienie odporności i podatność na infekcje. W momencie, gdy do wszystkich tych symptomów dochodzą jeszcze bardzo obfite krwawienia sytuacja staje się nieznośna.

Obfity okres może świadczyć o poważnej chorobie

Nieregularna i obfita miesiączka może zdarzyć się każdej kobiecie (szczególnie tej, która dopiero zaczęła miesiączkować oraz tej przed menopauzą), jednak gdy powtarza się regularnie może sygnalizować poważne schorzenia, tj.:

  • polipy szyjki macicy lub śluzówki macicy,
  • mięśniaki macicy,
  • rozwijająca się infekcja,
  • endometrioza,
  • toczeń rumieniowaty układowy,
  • choroby tarczycy,
  • rak szyjki macicy,
  • rak jajnika,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • choroba Willebranda.

 

Wszelkie nieprawidłowości i odchylenia od przyjętych norm związanych z regularnością cyklu menstruacyjnego powinny być zdiagnozowane przez specjalistę oraz (w zależności od potrzeby) objęte leczeniem. W momencie, gdy wiemy gdzie tkwi problem, podjęcie odpowiednich kroków może go raz na zawsze usunąć. Ale co robić, gdy nie jest to możliwe, ponieważ nie wykryto żadnych chorób ani zaburzeń, i musimy się co miesiąc zmagać z obfitymi krwawieniami?

Jak radzić sobie z obfitym okresem?

Przede wszystkim należy zweryfikować jaki prowadzimy tryb życia, czy nie jest on zbyt intensywny, stresujący, czy nie wymagamy od siebie zbyt wiele i nieustannie jesteśmy zestresowane? Czy nie eksploatujemy za bardzo swojego organizmu, nie przemęczamy się? Odpoczynek, który zapewni spokój i regenerację sił, jest niezbędnym elementem każdego dnia. Czyli po pierwsze relaks. Po drugie – komfort. Chłodny prysznic, bardzo odświeża, chłodna woda spowoduje również obkurczenie naczyń krwionośnych, co może na krótko nieznacznie osłabić krwawienie. Ważne jest wzbogacenie codziennej diety w wapń, ponieważ działa on rozkurczowo na mięśnie macicy, a to właśnie jej wzmożone skurcze powodują obfite krwawienia.

 

Należy także zwiększyć suplementację żelaza, gdyż comiesięczny ubytek dużej ilości krwi, może powodować osłabienie, a w konsekwencji długotrwałego niedoboru nawet anemię.


Więcej na temat anemia miesiączka
Przeładuj

Jak Ania z "Hotelu Paradise" wspomina związek z Tindera? Zdradziła również, jaki ma typ mężczyzny

zobacz 02:11