Oczy kobiety
©andersphoto/Fotolia

Ból gałki ocznej jest skutkiem podrażnienia lub stanu chorobowego

Oczy kobiety
©andersphoto/Fotolia

Ciało obce, podrażnienie, stany zapalne błony naczyniowej, spojówek czy nawet nerwu wzrokowego, a także jaskra powodują ból gałki ocznej. Z niektórymi przyczynami można poradzić sobie samodzielnie, ale część z nich jest wskazaniem do dalszego leczenia u specjalisty.

Ciało obce i podrażnienie gałki ocznej powodują jej ból

Sprawiający ból paproch z oka można usunąć samemu, zachowując przy tym szczególną ostrożność i higienę, by nie wprowadzić do środka bakterii. Natomiast jeśli ból gałki ocznej powoduje ciało obce, które w niej utkwiło, konieczna jest wizyta na ostrym dyżurze. Próby samodzielnego usuwania np. opiłków metalu czy drzazg mogą skończyć się na stole operacyjnym. Oko może boleć także wtedy, gdy jest podrażnione przez np. wysuszenie. Zbyt suche powietrze, klimatyzacja, ogrzewanie czy czynność, przy której „zapomina się” o mruganiu, np. czytanie książki, oglądanie telewizji czy używanie komputera, mogą być przyczyną nie tylko bólu, ale i uczucia ucisku oka. W takiej sytuacji ból gałki ocznej jest raczej lekki, ale spojówki są wyraźnie przekrwione.

Powieki mogą przyczyniać się do bólu gałki ocznej

Ból gałki ocznej może być wynikiem zawinięcia się dolnej powieki do gałki ocznej. Oko jest wówczas podrażniane rzęsami i może rozwinąć się w nim stan zapalny, jeśli trwa to długo. Bolesne mogą okazać się również zmiany na powiekach – jęczmień i gradówka. Gdy dochodzi do pęknięcia guzka, należy przestrzegać zasad higieny, by nie doprowadzić do zakażenia bakteryjnego.

Stany zapalne różnych części oka – przyczyny bólu gałki ocznej

  • Zapalenie spojówek: często zapalenie spojówek to objaw towarzyszący infekcjom górnych dróg oddechowych i alergii. Podczas zapalenia spojówek ból gałki ocznej jest niewielki, ale odczuwalne są też światłowstręt i uczucie pieczenia.
  • Zapalenie błony naczyniowej: oko jest wtedy czerwone i łzawi, a ból gałki ocznej promieniuje na cały oczodół, widzenie jest nieostre. Zapalenie błony naczyniowej jest przeważnie idiopatyczne, czyli nie ma konkretnej przyczyny. Wskazuje się jednak na czynniki sprzyjające jego wystąpieniu, m.in. zmiany chorobowe w korzeniach zębów, powikłanie po zapaleniu migdałków. Choroba pojawia się też często u osób cierpiących na schorzenia tkanki łącznej i z obniżoną odpornością.
  • Zapalenie nerwu wzrokowego: stwarza zagrożenie utraty wzroku. Dla zapalenia nerwu wzrokowego charakterystyczne jest znaczne pogorszenie widzenia i rozpoznawania barw, a także ból gałki ocznej przy poruszaniu nią.

Ból gałki ocznej w napadzie jaskry

Ostry atak jaskry jest powodowany nagłym i dużym wzrostem ciśnienia w gałce ocznej – może to prowadzić do uszkodzenia oka i utraty wzroku. Ból gałki ocznej jest silny, może promieniować na twarz i na całą głowę.

 

Przeładuj

Ostatnie pożegnanie Pawła Królikowskiego. Zapamiętamy jego uśmiech i dobre serce!

zobacz 01:36