Ból menstruacyjny
© leszekglasner/Fotolia.com

Skrzepy podczas okresu są objawem choroby

Ból menstruacyjny
© leszekglasner/Fotolia.com

Bardzo obfite i przedłużające się miesiączki, a także widoczne skrzepy podczas okresu świadczą o chorobie lub nieprawidłowościach w organizmie. Mogą być skutkiem zaburzeń hormonalnych, krzepnięcia krwi czy mięśniaków lub polipów w obrębie dróg rodnych.

 

Długie, bardzo obfite i bolesne miesiączki są powodem do niepokoju. Jeśli widoczne są także skrzepy podczas okresu, konieczna jest wizyta w gabinecie lekarskim, najlepiej u ginekologa-endokrynologa. Krwotoczne miesiączki są często przyczyną nieprawidłowych ilości hormonów lub zaburzeń krzepnięcia krwi. Mogą być też wynikiem chorób macicy i pochwy, w tym endometriozy, polipów, mięśniaków i zespołu zapalenia miednicy mniejszej.

Choroby macicy i pochwy przyczyną skrzepów podczas okresu

Endometrioza polega na tym, że śluzówka, która powinna być wyłącznie wewnątrz macicy, znajduje się także poza nią. Polipy to z kolei narośla umiejscowione zwykle na błonie śluzowej pochwy. Mięśniaki macicy są rodzajem guzów, zazwyczaj niezłośliwych, składających się z tych samych mięśni co ściany macicy. Natomiast zespół zapalenia miednicy mniejszej objawia się silnym bólem przedniej ściany brzucha i poniżej pępka. Przyczyny tego schorzenia mogą być różne, w tym ginekologiczne, np. guzy jajników, endometrioza, zrosty w miednicy mniejszej czy mięśniaki macicy.

Infekcje a skrzepy podczas miesiączki

Gdy skrzepy podczas miesiączki są bardzo duże, mogą nasilać ból i blokować ujście dla krwi i złuszczonego naskórka. Przez to łatwiej o infekcję. Z tego powodu jeśli tylko wydzielina z pochwy w czasie okresu lub w innej fazie cyklu ma nieprzyjemny zapach, należy poinformować o tym lekarza – może to być objaw zakażenia bakteryjnego.

Więcej na temat miesiączka ginekologia
Przeładuj

Czy "rodzinka.pl" wróci?! Tomasz Karolak ma doskonały pomysł! Ale czy to możliwe?

zobacz 02:33