mężczyzna z bolącym brzuchem
©wayne_0216/Fotolia

Skąd się biorą infekcje żołądkowo-jelitowe?

mężczyzna z bolącym brzuchem
©wayne_0216/Fotolia

Przyczyny nieżytu żołądka i jelit mogą mieć charakter wirusowy, bakteryjny i pasożytniczy. Większość infekcji – zwłaszcza wirusowych – nie stwarza większego zagrożenia. Do dolegliwości żołądkowo-jelitowych dochodzi też w wyniku dostania się do przewodu pokarmowego substancji toksycznych bądź drażniących, np. niektórych lekarstw czy alkoholu. Niektóre z nich mogą poważnie uszkodzić błonę śluzową jelit i żołądka.

Wirusy odpowiedzialne za grypę żołądkową

Grypa żołądkowa i jelitówka to potoczne nazwy wirusowego nieżytu żołądka i jelit, na które szczególnie często zapadają dzieci do 5. roku życia. Do niedawna za większość zachorowań odpowiadały rotawirusy, ale rozpowszechnienie szczepień sprawiło, że obecnie rotawirusy nie atakują dużo częściej niż adenowirusy, astrowirusy i norowirusy. Rodzaj patogenu nie wpływa na typ leczenia ani na przebieg choroby. Przyczyną wirusowego nieżytu żołądka i jelit jest zakażenie drogą fekalno-oralną, a więc przez wkładanie do ust brudnych rąk i przedmiotów oraz przez jedzenie pokarmów i picie wody, w której obecne są wirusy. Do zarażenia może dojść także w wyniku kontaktu z chorą osobą.

Bakteryjny i pasożytniczy nieżyt żołądka

Kolejnym czynnikiem powodującym nieżyt żołądka i jelit jest zatrucie pokarmowe. Odpowiadają za nie przede wszystkim patogeny bakteryjne obecne w żywności i w wodzie pitnej. Do najczęstszych należą Campylobacter jejuni, bakterie z rodziny Enterobacteriaceae (np. Salmonella typhimurium), Bacillus anthracis (laseczka wąglika) oraz Escherichia coli. Niektóre z zatruć wywołują nie same bakterie, lecz produkowane przez nie egzotoksyny (np. w grzybach trujących). Nieżyt żołądka i jelit bywa też konsekwencją obecności w organizmie pasożyta, tj. płazińca (np. tasiemca), nicienia lub pierwotniaka (najczęściej Giardia lamblia).

Inne przyczyny nieżytu żołądkowo-jelitowego

Czynnikiem bezpośrednio inicjującym nieżyt żołądka i jelita jest też często podrażnienie błony śluzowej, do którego dochodzi w wyniku dostania się do żołądka ostrych przypraw, alkoholu, narkotyków, leków i innych substancji toksycznych. Poza tym dolegliwości ze strony jelit i żołądka mogą pojawić się w następstwie:

Czynniki sprzyjające infekcjom żołądkowo-jelitowym

Istnieje szereg czynników, które sprzyjają zachorowaniom na nieżyt żołądka i jelit. Przed niektórymi z nich nie można się uchronić – są to np. osłabienie systemu immunologicznego oraz niepożądane działania antybiotyków czy chemioterapii. Istnieją jednak również i takie, które możemy minimalizować. Należą do nich:

  • Kontakty z osobami chorymi na grypę żołądkową.
  • Jedzenie surowych czy niedogotowanych jaj i mięsa.
  • Szybkie spożywania posiłków.
  • Serwowanie zbyt obfitych dań.
  • Dojadanie resztek, które znajdują się w lodówce dłużej niż przez 3 dni oraz produktów, których okres przydatności do spożycia już minął.

Przede wszystkim zaś trzeba pamiętać o częstym myciu rąk (bezwzględnie przed każdym posiłkiem i po korzystaniu z toalety).


Przeładuj

Zobaczymy Dodę w "The Voice of Poland"? Fani bardzo chcą, ona też... Czy pojawiła się propozycja?

zobacz 02:27