Objawy nieżytu żołądka i jelit mogą sugerować ostrą infekcję (wirusową, bakteryjną lub pasożytniczą) lub przewlekły stan zapalny błony śluzowej. Objawem odróżniającym jest krew pojawiająca się w treści pokarmowej i w kale.

Reklama

Ostry nieżyt żołądka i jelit: ból brzucha, wymioty i biegunka

Dla nieżytu żołądkowo-jelitowego charakterystyczne są trzy objawy: ból brzucha, wymioty oraz biegunka. Ból najczęściej pojawia się w górnej części brzucha (w okolicach żołądka), ale może wystąpić też w niższych partiach jamy brzusznej. Wymioty na początku zawierają treść pokarmową, ale im są częstsze, tym bardziej się rozrzedzają – stają się przezroczyste, żółte (tzw. wymiotowanie żółcią), a nawet krwiste. Wymioty z krwią świadczyć mogą o przewlekłym stanie zapalnym żołądka, któremu towarzyszy krwotoczne zapaleni błony śluzowej i wymagają niezwłocznej wizyty u lekarza. Tak samo niepokojąca jest obecność krwi lub ropy w kale, nawet jeśli stolec nie ma wodnej konsystencji. Dolegliwością towarzyszącą biegunce jest pieczenie w okolicy odbytu.

Ostry nieżyt żołądka i jelit: inne objawy

Oprócz objawów charakterystycznych przy ostrym nieżycie żołądka i jelit występują zaburzenia łaknienia – chory traci apetyt i czuje się syty już po niewielkim posiłku. Nie toleruje laktozy, a sam zapach niektórych potraw może działać na niego odstręczająco i prowokować do wymiotów. Wśród dolegliwości jelitowych mogą pojawić się gazy i wzdęcia, a także głośna perystaltyka. Często z nieżytem żołądka i jelit współwystępują także bóle głowy i gorączka z dreszczami. Wówczas trzeba stale kontrolować temperaturę i w razie potrzeby zbijać ją lekami przeciwgorączkowymi. Przy ostrym nieżycie żołądka i jelit mogą pojawić się też objawy odwodnienia – suchość w ustach, wzdęty brzuch, przyspieszenie akcji serca, utrata elastyczności skóry, suchość gałek ocznych, bezmocz, a u dzieci – płacz „bez łez”. Taki stan chorego wymaga dożylnego uzupełnienia płynów w warunkach szpitalnych.

Przewlekły nieżyt żołądka i jelit: dolegliwości

O przewlekłym nieżycie żołądka, który zwykle jest wywołany czynnikami toksycznymi, świadczą nawracające krwiste biegunki i wymioty. Wraz z tą chorobą pojawia się także chroniczne zmęczenie, zaczyna spadać ciśnienie, a wzrastać tętno. Poza tym chory stopniowo traci masę ciała. Przewlekły nieżyt żołądka i jelit wymaga diagnostyki lekarskiej, a często także leczenia farmakologicznego.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama