nietrzymanie moczu
©ruigsantos/Fotolia

Metody leczenia nietrzymania moczu: leki, ćwiczenia, fizykoterapia, pessaroterapia

nietrzymanie moczu
©ruigsantos/Fotolia

Leczenie nietrzymania moczu może opierać się na regularnym wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń, zabiegach operacyjnych, laserowych i farmakologii.

Leczenie nietrzymania moczu: ćwiczenia, fizykoterapia, biofeedback i neuromodulacja

Fizykoterapia, czyli wzmacnianie mięśni dna miednicy (zarówno u kobiet – mięśnie Kegla, jak i u mężczyzn) za pomocą ćwiczeń często prowadzi do ustąpienia problemów z nietrzymaniem moczu. Ważne jest, aby taki trening prowadzić systematycznie co najmniej 3 razy dziennie i minimum przez 3 miesiące. Dopiero wówczas mogą być obserwowane rezultaty. Ponadto w leczeniu nietrzymania moczu stosuje się neuromodulację krzyżową oraz biofeedback.

Leczenie farmakologiczne nietrzymania moczu

W przypadkach, gdy trening mięśni okazał się niedostateczny stosuje się środki farmakologiczne, takie jak, m. in.: fezoterodyna, oksybutynina, solifenacyna, tolterodyna i trospium. Ze względu na szereg działań niepożądanych leki te muszą być stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza.

Nietrzymanie moczu: leczenie laserem, pessaroterapia – metody nieinwazyjne

Gdy trening mięśni dna miednicy oraz leki są nieskuteczne w walce z nietrzymaniem moczu, wówczas stosuje się zabiegi nieinwazyjne. Leczenie laserem polegające na fototermicznym i nieablacyjnym obkurczeniu pochwy jest metodą minimalnie inwazyjną. Wzmacniana jest ściana pochwy, powięź wewnątrzmaciczna i obszar ujścia cewki moczowej. Prościej rzecz ujmując zabieg ten przywraca prawidłowe funkcjonowanie cewki moczowej. Laserowe leczenie inkontynencji stresowej nie jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne. Uważa ono tę metodą za nowatorską i eksperymentalną, mogącą być przyczyną wielu groźnych powikłań.

 

Pessaroterapia to nieinwazyjna terapia zachowawcza, polegająca na zastosowaniu pesssara cewkowego. Pessar to silikonowa wkładka (w kształcie kostki lub pierścienia) dopochwowa do samodzielnego stosowania w ciągu dnia.

Nietrzymanie moczu: leczenie operacyjne

Sposób Burcha to zabieg uważany za najskuteczniejszy w leczeniu nietrzymania moczu na skutek uszkodzeń anatomicznych. Do metod inwazyjnych zaliczane jest też podwieszenie pochwy, zabiegi podwieszenia szyi pęcherza oraz operacje pętlowe i operacje slingowe (z użyciem taśmy).

Skuteczność podjętego leczenia nietrzymania moczu

Właściwie wybrany sposób leczenia lub zabiegu oraz systematyczne i prawidłowe wykonywanie zaleconych ćwiczeń sprawiają, że w wielu przypadkach nietrzymanie moczu ustępuje, a prawie zawsze dochodzi do złagodzenia jego objawów. Niezależnie od stopnia nasilenia dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu korzystne efekty przynosi zmiana stylu życia. Unikanie spożywania alkoholu i palenia papierosów, utrzymanie masy ciała na optymalnym poziomie oraz zdrowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna. 


Więcej na temat zabiegi laserowe
Przeładuj

Blanka Lipińska pilnuje Barona na planie "The Voice of Poland"?! Zobaczcie, co na to Baron!

zobacz 00:39