Nietolerancja laktozy u niemowląt to częsty problem. Dotyczy większości dzieci, które przyszły na świat przed 34. tygodniem ciąży i ok. 20% zdrowych niemowląt, urodzonych we właściwym terminie.

Reklama

Przyczyną nietolerancji produktów mlecznych mogą być kłopoty trawienne lub zaburzenia wchłaniania laktozy – podstawowego składnika zawartego w mleku.

Rola laktazy w nietolerancji laktozy

Laktoza to dwucukier, na który składa się glukoza i galaktoza. W trakcie trawienia cząsteczka laktozy rozkładana jest przede wszystkim przez laktazę – enzym zawarty w jelicie cienkim. Tolerancja laktozy u niemowląt zależy od ilości i aktywności laktazy. Mniejsza aktywność laktazy powoduje niezdolność do trawienia produktów mlecznych zawierających laktozę. Zaburzenia tolerancji produktów mlecznych mogą wystąpić u niemowląt niedożywionych lub z wyniszczonym i osłabionym organizmem. Mniejsza ekspresja laktazy jest także efektem zapalenia lub zakażenia zlokalizowanego w okolicy jelita cienkiego.

Typy nietolerancji laktozy u niemowląt

Rozróżnia się różne typy nietolerancji laktozy u niemowląt, które wywołane zostają przez konkretne przyczyny:

Zobacz także
Reklama
  • nietolerancja laktozy – objawia się nudnościami, boleściami brzucha, wzdęciami, wymiotami, biegunką lub nadmierną ilością gazów. Symptomy nietolerancji laktozy wywołuje spożycie produktów zawierających laktozę. Intensywność objawów jest uzależniona od czynników takich jak: postać spożytego pokarmu mlecznego, ilość spożytego pokarmu oraz stopnień zaawansowania niedoboru laktazy;
  • upośledzone wchłanianie laktozy – zjawisko to zostaje wywołane przez spożycie dużej ilości laktozy. Ilość ta przekracza zdolności trawienia laktozy w jelicie i powoduje objawy przypominające nietolerancję laktozy;
  • wtórny (nabyty) niedobór laktazy – ten rodzaj nietolerancji laktazy najczęściej dotyczy niemowląt. Przyczyną wtórnego niedoboru laktazy jest uszkodzenie nabłonka znajdującego się na jelicie cienkim. Uszkodzenie to może najczęściej spowodowane jest przez chorobę Leśniowskiego i Crohna, zakażenie przewodu pokarmowego, chorobę trzewną lub chemioterapię;
  • wrodzony niedobór laktazy (alaktazja) – to rzadko występujący rodzaj nietolerancji laktozy. Osoba z wrodzonym niedoborem laktazy, która zje produkt zawierający laktozę, zmaga się z bardzo silną biegunką. Brak wszczęcia leczenia tego rodzaju niedoboru laktozy jest potencjalnym zagrożeniem życia. Wrodzona nietolerancja laktozy może powodować konieczną rezygnację z produktów mlecznych do końca życia;
  • rozwojowy niedobór laktazy – jest najłagodniejszym rodzajem nietolerancji laktozy. Pojawia się u niemowląt, które przyszły na świat przed 34. tygodniem ciąży. Rozwojowy niedobór laktazy nie zagraża życiu dziecka i nie wymaga leczenia.

  • Kolki to częsta dolegliwość u małych dzieci. Zobacz czy nie są objawem nietolerancji laktozy u niemowląt i poznaj jej objawy.
  • Twoje dziecko ma zdiagnozowaną nietolerancję produktów mlecznych? Dowiedz się, na czym polega nietolerancja laktozy u niemowląt i jej leczenie.
  • Nietolerancja pokarmowa objawia się np. wzdęciami i nudnościami. Poznaj produkty zawierające laktozę i zobacz, czego nie jeść przy nietolerancji.
Reklama
Reklama
Reklama