kobieta ze złowrogim spojrzeniem
Pixabay/PublicDomainPictures/CCO 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Ile trwa twój cykl?

kobieta ze złowrogim spojrzeniem
Pixabay/PublicDomainPictures/CCO 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Nieregularny okres występuje gdy często zmienia się czas dzielący między poszczególne krwawienia menstruacyjne. Prawidłowy cykl menstruacyjny to taki, którego długość oscyluje pomiędzy 21 a 35 dniami. Jeżeli ten czas się wydłuża lub skraca wówczas mówimy o cyklach nieregularnych.

 

Wahania długości cyklu mogą wynosić od 20 do 45 dni, jednak zdarza się, że rozbieżności bywają większe, natomiast jeśli trwają tę samą liczbę dni – uznajemy je za regularne. Przez 2 lata od pojawienia się pierwszej miesiączki nieregularny okres jest zupełnie normalny i uważa się go za prawidłowy.

 

W medycynie istnieje klasyfikacja zaburzeń menstruacji, zgodnie z którą wyróżnia się miesiączki:

  • skąpe (hypomenorrhoea) – czas trwania: od kilku do 48 godzin, utrata krwi <30 ml

Przyczyn najczęściej szuka się w zaburzeniach hormonalnych (tj. niski poziom estrogenów), zespole policystycznych jajników, uszkodzeniu błony śluzowej macicy lub ostrym stanie zapalnym narządu rodnego z bliznami i zrostami na śluzówce;

  • obfite (hypermenorrhoea) – czas trwania: krwawienie nie ustępuje przez 7 dni, utrata krwi >100 ml, spowodowane są najczęściej endometriozą (przerostem błony śluzowej macicy), polipami, rozwijającą się infekcją lub chorobami tarczycy;
  • częste (polymenorrhoea) – długość cyklu <21 dni, również spowodowane są niewłaściwą gospodarką hormonalną. Przy tak częstym okresie owulacja może się pojawić bardzo szybko, z powodu skrócenia fazy dojrzewania pęcherzyka w jajniku, co znacząco utrudnia zapłodnienie, ponieważ błona śluzowa macicy jest zbyt niedojrzała by zagnieździło się w niej jajeczko;
  • rzadkie (oligomenorrhoea) – długość cyklu >35 dni, może wynikać z braku jajeczkowania, za co odpowiedzialna jest przysadka mózgowa, jej prawidłowe funkcjonowanie zaburzają czynniki takie jak silny stres czy trauma.

 

Bardzo istotną rolę w regularności cyklu menstruacyjnego odgrywają czynniki psychiczne, których negatywna intensyfikacja może znacząco zaburzyć cały mechanizm. Nieregularny okres to kłopoty z oznaczeniem fazy płodnej cyklu jak również symptom wielu zaburzeń oraz groźnych chorób. Dlatego w przypadku stwierdzenia rozregulowania cyklu należy udać się do lekarza w celu zbadania przyczyn i podjęcia leczenia.


Przeładuj

Kaczorowska, Krupa, Przybysz... Dla tych gwiazd to pierwszy Dzień Matki! Kto jeszcze został mamą w ostatnich miesiącach?

zobacz 01:58