Kobieta znajduje się w gabinecie lekarskim.
©missty/Fotolia.com

Wady budowy macicy: macica jednorożna i macica dwurożna – czy są groźne?

Kobieta znajduje się w gabinecie lekarskim.
©missty/Fotolia.com

Nieprawidłowa budowa macicy może być poważnym zagrożeniem dla kobiet w ciąży, a także główną przyczyną bezpłodności. Wyróżnia się wrodzone i rozwojowe wady macicy. Wśród nich można wymienić: macicę jednorożną i macicę dwurożną, które leczone są operacyjnie. Ich wczesne wykrycie daje dużą nadzieję na pełne wyleczenie.

 

Macica jest narządem znajdującym się wewnątrz miednicy. Prawidłowo zbudowana macica swoim kształtem przypomina gruszkę i mierzy ok. 8 cm. Składa się ona z dwóch części: trzonu macicy, zbudowanego z mięśni gładkich, oraz szyjki macicy, która ułatwia zagnieżdżenie się zarodka.

 

Macica jednorożna

 

Macica jednorożna jest wadą budowy macicy, która pojawia się w wyniku nieprawidłowego rozwoju przewodu Mullera, z którego powstają żeńskie narządy płciowe. Nie jest to częsta nieprawidłowość w budowie macicy występuje ona u ok. 7% kobiet dotkniętych wadami macicy. Najczęściej wykrywana jest ona przypadkowo podczas badania USG. Wiele kobiet dowiaduje się o tej wadzie dopiero w trakcie ciąży.

 

Kobiety z macicą jednorożną najczęściej mają tylko jeden jajowód oraz niekiedy drugi róg macicy w początkowym stadium rozwoju. Tego typu wada w budowie macicy może być poważnym zagrożeniem dla kobiet w ciąży. Może także utrudniać zajście w ciążę i przyczyniać się do bezpłodności. Jednakże w większości przypadków wada ta skutkuje powikłaniami, które związane są z nieprawidłowym ułożeniem dziecka lub hipotrofią (spowolnieniem wzrostu płodu). W przypadku, gdy macica jednorożna uniemożliwia zajście w ciążę oraz jest przyczyną poronień, zaleca się leczenie operacyjne.

 

Macica dwurożna

 

Macica dwurożna jest wrodzoną wadą macicy, polegającą na nieprawidłowej budowie jamy i zewnętrznego trzonu macicy. Charakteryzuje się ona dwoma uwydatnionymi rogami, co skutkuje głębokim wcięciem na powierzchni zewnętrznej macicy. Przez to jama macicy (miejsce, w którym zagnieżdża się zarodek) przedzielona jest na dwie części. Tego typu wada macicy zazwyczaj nie utrudnia zajścia w ciążę, jednakże może być przyczyną poronień oraz przedwczesnych porodów. Macica dwurożna diagnozowana jest poprzez badanie USG oraz laparoskopię z histeroskopią. Jedyną skuteczną metodą leczenia tej wady jest zabieg chirurgiczny.

Więcej na temat ciąża poród ginekologia
Przeładuj

W niedzielę wybierzemy też pierwszą damę! Kim są i czym zajmują się żony kandydatów na prezydenta?

zobacz 03:19