Bezpłodność
© Paolese/Fotolia.com

Niedoczynność przysadki mózgowej powoduje hipoglikemię, niewydolność tarczycy i zanik laktacji

Bezpłodność
© Paolese/Fotolia.com

Niedoczynność przysadki mózgowej prowadzi do niedoboru wzrostu u dzieci, spadku libido u mężczyzn, a u kobiet do zaniku laktacji. Deficyt prolaktyny powoduje brak pokarmu u kobiet po porodzie.

 

Niedoczynność przysadki mózgowej może wywołać niepłodność. Choroby jajników w wyniku niedoboru hormonu folikulotropowego mogą prowadzić do zaniku owłosienia płciowego.

Za co odpowiada przysadka mózgowa

Przysadka mózgowa to gruczoł wydzielania wewnętrznego produkujący hormony odpowiedzialne za pracę: nerek, wątroby, tarczycy i gruczołu płciowego. Zaburzenia pracy przysadki określa się mianem niedoczynności i nadczynności przysadki mózgowej, w zależności od tego, czy spowodowana jest niedoborem, czy nadmierną produkcją hormonów.

Niedoczynność przysadki mózgowej – hormony przysadki

Niewydolność przysadki mózgowej związana jest z brakiem lub niedoborem hormonów tego gruczołu. Budowa przysadki składa się z przedniego i tylnego płata przysadki.

 

Hormony przedniego płata przysadki mózgowej to:

  • hormon wzrostu – wpływa na pracę wątroby,
  • prolaktyna – odpowiedzialna za pracę gruczołów sutkowych,
  • hormon luteinizujący – wpływa na gonady,
  • hormon folikulotropowy – oddziałuje na jajniki i jądra,
  • hormon adrenokortykotropowy – wpływa na nadnercza,
  • hormon tyreotropowy – wpływający na pracę tarczycy.

 

Hormon przysadki tylnego płata przysadki mózgowej:

  • wazopresyna – wpływa na pracę nerek.

Funkcje przysadki mózgowej a niedoczynność przysadki

Przysadka mózgowa pobudza syntezę hormonów tarczycy. Efektem braku tego hormonu jest wtórna niedoczynność tarczycy. Przysadka wpływa również na pracę nadnerczy przez co stymuluje wydzielanie kortyzolu. Kiedy następują jego niedobory, pojawia się wtórna niedoczynność nadnerczy. Hormon folikulotropowy i hormon luteinizujący pobudzają pracę gonady, stymulując owulację u kobiet oraz syntezę hormonów płciowych. Niedobór hormonu wzrostu prowadzi do obniżenia gęstości mineralnej kości oraz podwyższenia stężenia cholesterolu. Prolaktyna pobudza proces wydzielania mleka u kobiet. Wazopresyna odpowiada za zagęszczanie moczu w nerkach. W przypadku braku tego hormonu dochodzi do nadmiernej potrzeby oddawania moczu.

Niedoczynność przysadki mózgowej u mężczyzn

Niedoczynność przysadki mózgowej u mężczyzn prowadzi do zaburzenia procesu powstawania i dojrzewania plemników. Objawia się to spadkiem libido, problemami z erekcją, utratą owłosienia płciowego, zmniejszeniem masy mięśniowej, przerostem sutka (nazywanym ginekomastią) oraz niepłodnością.

Niedoczynność przysadki mózgowej u dzieci

Niedoczynność przysadki mózgowej u dzieci jest spowodowana brakiem hormonu wzrostu i prowadzi do niskiego wzrostu oraz hipoglikemii, czyli sytuacji w której stężenie glukozy we krwi wynosi poniżej 40 miligramów na decylitr, kiedy prawidłowe stężenie wynosi około 70 – 100 miligramów na decylitr. Zanik hormonu folikulotropowego powoduje u dzieci zahamowanie dojrzewania płciowego.

 

 

Przeładuj

W przeszłości Doda została Miss... Tytuł wybłagała jej mama? Musicie usłyszeć tę historię

zobacz 00:36