przyczyny niedoczynności kory nadnerczy
©Stasique/Fotolia

Niedoczynność nadnerczy pierwotna i wtórna – przyczyny choroby

przyczyny niedoczynności kory nadnerczy
©Stasique/Fotolia

Niedoczynność nadnerczy diagnozuje się u 5 na 10 tysięcy osób. Nadnercza znajdują się nad nerkami (po obu stronach), zbudowane są z rdzenia i kory. Ich funkcją jest produkcja hormonów: kortyzolu (glikokortykosteroidu) – odpowiada za stres psychiczny i fizyczny, kontroluje ciśnienie tętnicze, reguluje poziom glukozy we krwi oraz rozkładanie tłuszczu; aldosteronu – (mineralokortykosteroidu) – odpowiada za kontrolę ciśnienia tętniczego oraz regulację stężenia sodu i potasu we krwi; a także dehydroepiandrosteronu (DHEA) – bierze udział m.in. w rozwoju owłosienia pachowego i łonowego.

Niedoczynność nadnerczy a choroba Addisona

Choroba Addisona to schorzenie, które powoduje powolne uszkadzanie gruczołów nadnerczy. Jest to tzw. pierwotna niedoczynność kory nadnerczy. Do zaburzenia pracy nadnerczy może prowadzić gruźlica, nowotwory i choroby przysadki.

Niedoczynność nadnerczy a kłopoty z przysadką

Kiedy przysadka nie pracuje tak, jak powinna mamy do czynienia z wtórną niedoczynnością kory nadnerczy. Przyczyną uszkodzenia płatu przysadki jest najczęściej długotrwała steroidoterapia (leczenie sterydami). Zaburzenia w pracy przysadki mogą być także spowodowane guzami, napromieniowaniem, zawałem czy nowotworami. Wtórną niedoczynność nadnerczy diagnozuje się u 60% chorych.

Niedoczynność nadnerczy spowodowana nadmiernym wydzielaniem aldosteronu

Zbyt duża ilość aldosteronu prowadzi do większego wydalania potasu kosztem sodu i wody. Schorzenie najczęściej dotyka kobiety w wieku 30-50 lat. Na niedoczynność nadnerczy spowodowaną nadmiernym wydzielaniem aldosteronu szczególnie narażone są osoby stosujące doustną antykoncepcję, leki moczopędne, chorujące na marskość wątroby i niewydolność krążenia.

Więcej na temat badania moczu choroby nerek
Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05