leczenie niedoczynności kory nadnerczy
©designer491/Fotolia

Niedoczynność kory nadnerczy – leczenie glikokortykosteroidami, androgenami i dietą

leczenie niedoczynności kory nadnerczy
©designer491/Fotolia

Niedoczynność kory nadnerczy, inaczej zmęczenie nadnerczy lub leniwość nadnerczy polega na zaburzeniu wydzielania hormonów takich, jak kortyzol (tzw. hormon stresu). Leczenie niedoczynności kory nadnerczy polega na podawaniu doustnie lub domięśniowo leków: glikokortykosteroidów, androgenów oraz zmianie nawyków żywieniowych.

Niedoczynność kory nadnerczy – leczenie glikokortykosteroidami

Glikokortykosteroidy to jedne z najsilniejszych leków – hamują proces zapalny i usuwają objawy choroby. Najczęściej stosowanym glikokortykosteroidem podawanym przy niedoczynności kory nadnerczy jest hydrokortyzon (hormon kory nadnerczy pozyskiwany syntetycznie). Lek przyjmuje się doustnie, zazwyczaj 2-3 razy dziennie. Medykamentu nie należy zażywać późnym wieczorem (po godzinie 18). Dawkę leku ustala się z lekarzem, który przy podjęciu decyzji uwzględnia takie czynniki, jak: przyczyna niedoczynności kory nadnerczy, przebyte i aktualne choroby, rodzaj pracy zawodowej. Dawkę leku zmienia się w trakcie leczenia (zwykle po 2-4 tygodniach) w zależności od samopoczucia chorego i wyników badań, zwłaszcza stężenia glukozy, potasu i sodu. Większą porcję leku przyjmuje się przy urazach, grypie, długotrwałym wysiłku fizycznym. Jeżeli lek zostanie przedawkowany, może skutkować pojawieniem się nadciśnienia tętniczego, otyłości, rozstępów, trądziku, a w przypadku kobiet – dodatkowo zaburzeniami miesiączkowania. Jeżeli chorobie towarzyszą nudności i biegunka, lek podaje się domięśniowo.

Niedoczynność kory nadnerczy – leczenie androgenami

Androgeny (hormony płciowe) należy zażywać rano po posiłku. Decyzję o leczeniu androgenami podejmuje lekarz – nie w każdym przypadku jest ono konieczne. Preparat zaleca się m.in. młodym kobietom, które skarżą się na spadek formy, złe samopoczucie, brak ochoty na seks. Im więcej sytuacji stresowych w życiu osoby chorej, tym mniej hormonów płciowych wytwarza organizm, dlatego bardzo ważne jest wyeliminowanie lub przynajmniej ograniczenie czynników stresogennych, np. poprzez zmianę pracy.

Niedoczynność kory nadnerczy a dieta

Leczeniu niedoczynności kory nadnerczy powinna towarzyszyć zmiana nawyków żywieniowych. Bardzo ważne jest, aby jeść posiłki o regularnych porach, a śniadanie tuż po przebudzeniu. Najlepiej zrezygnować z trzech dużych posiłków na rzecz pięciu, ale mniejszych. Leczenie niedoczynności kory nadnerczy należy wspierać poprzez rezygnację z tzw. śmieciowego jedzenia, np. hamburgerów czy pizzy. Ważne jest także, aby znaleźć czas na posiłek, tj. nie jeść w biegu.


Więcej na temat badania moczu choroby nerek
Przeładuj

Taniec z Gwiazdami. Czy były mąż Kuba Rzeźniczak kibicował Edycie Zając w finale? Odpowiedź modelki wymowna!

zobacz 01:43