Człowiek kładzie dłoń na dłoni innego człowieka
©Photographee.eu/Fotolia

Neuropatia obwodowa: zaburzenie, przez które tracimy czucie

Człowiek kładzie dłoń na dłoni innego człowieka
©Photographee.eu/Fotolia

Neuropatia obwodowa to szczególny rodzaj zaburzenia lub uszkodzenia nerwu lub jego części, który prowadzi do bólu, przeczulicy, a nawet parastezji – mrowienia, drętwienia. Nieleczona neuropatia może spowodować porażenie mięśni. Leczenie neuropatii jest wieloetapowe i wymaga leczenia farmakologicznego i rehabilitacji.

Przyczyny neuropatii obwodowej

Neuropatia obwodowa wynika najczęściej z zapalenia lub uszkodzenia nerwu. Spowodowane to może być przez:

  • zarażenie się wirusami lub bakteriami;
  • zatrucie chemiczne (ołowiem, talem);
  • długotrwałą chorobę alkoholową;
  • zaburzenia przemiany materii i zażywanie niektórych leków;
  • zaburzenia hormonalne,
  • chorobę wątroby.

Neuropatia obwodowa: objawy

Głównym objawem neuropatii jest zaburzenie czucia, które występuje w postaci drętwienia, mrowienia, przeczulicy. Towarzyszy im przeważnie ból, zaczerwienie i potliwość w miejscu uszkodzonego nerwu. Prowadzi do zmniejszenia odczuwania temperatury i bólu. Jest to niebezpieczne dla człowieka, ponieważ nie zauważa on ran na ciele oraz nie odczuwa zmian chorobowych wewnątrz organizmu.

Neuropatia obwodowa: leczenie

Neuropatia obwodowa jest leczona jest wieloetapowo. Przede wszystkim przyjmuje się leki łagodzące ból w miejscu uszkodzonego nerwu oraz poprawiające odczuwanie. Obok leczenia farmakologicznego prowadzi się intensywną rehabilitację, która ułatwia odzyskanie czucia. W niektórych przypadkach potrzebna jest operacja, zmniejszająca nacisk na zaburzony nerw.

 

Bardzo ważne jest, aby rozpocząć leczenie we wczesnym stadium choroby. Uszkodzony, niedziałający nerw z czasem zanika i nie da się go później odbudować. Dlatego często polecane jest łączenie różnych metod leczenia neuropatii obwodowej dla zwiększenia szansy całkowitego wyleczenia.

 

Przeładuj

Ostatnie pożegnanie Pawła Królikowskiego. Zapamiętamy jego uśmiech i dobre serce!

zobacz 01:36