Neuromodulacja
© mbt_studio/Fotolia.com

Neuromodulacja na ból klasterowy, szumy uszne i problemy z pęcherzem

Neuromodulacja
© mbt_studio/Fotolia.com

Impulsy elektryczne mogą zmieniać działanie struktur nerwowych. Neuromodulacja może więc zarówno pomóc w pozbyciu się przewlekłego bólu, bólu związanego z układem nerwowym, poprawić zdolność przekazywania sygnałów między receptorami i mózgiem, jak i pobudzić mięśnie do właściwej pracy.

Stymulacja mózgu i rdzenia kręgowego elektrycznością leczy ból

Oddziaływanie impulsami elektrycznymi na niewłaściwie funkcjonujące fragmenty ośrodkowego bądź obwodowego układu nerwowego pozwala pokonać chorobę nerwów obwodowych i przywrócić prawidłowe przewodnictwo między receptorami a mózgiem.

 

Stymulacja może być przezskórna albo wewnętrzna. Neuromodulacja może być ciągła lub okresowa, w zależności od charakteru leczonego w ten sposób schorzenia. Elektrostymulator wszczepiony pod skórę zazwyczaj działa ciągle, natomiast możliwość regulacji jego pracy mają osoby cierpiące na klasterowe bóle głowy. Neuromodulację wykorzystuje się też w leczeniu parestezji, czyli czucia opacznego. Objawia się ono drętwieniem i mrowieniem kończyn czy wrażeniem radykalnej zmiany ich temperatury.

Neuromodulacja leczy szum w uszach, schizofrenię i depresję

Gdy słuch staje się coraz gorszy, zaczynają być słyszalne szumy lub pisk. Jest to skutkiem nadaktywności ośrodków słuchu w mózgu. Neuromodulacja leczy urazy akustyczne i wzmożoną działalność kory słuchowej, której przyczyną jest silny stres albo ukryty ubytek słuchu. Badania wykazały także pozytywny wpływ terapii impulsami elektrycznymi w przypadku kuracji schizofrenii, depresji czy ADHD.

Stymulacja prądem w zespole pęcherza nadreaktywnego

Zespół pęcherza nadreaktywnego powoduje nadwrażliwość pęcherza moczowego i częstomocz. Zdarza się, że choroba ta objawia się też nietrzymaniem moczu. Neuromodulacja rdzenia kręgowego na odcinku krzyżowym pomaga przywrócić prawidłowe reagowanie na bodźce pęcherza, dna miednicy i zwieracza. Polega to na wszczepieniu w pośladek urządzenia wysyłającego impulsy elektryczne i pobudzającego w ten sposób nerwy krzyżowe.

Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05