Kobieta trzyma rękę na bolącym karku
© Bartlomiej Zyczynski/Fotolia.com

Neuralgia – nerwoból pleców – objawia się ostrym i nagłym bólem

Kobieta trzyma rękę na bolącym karku
© Bartlomiej Zyczynski/Fotolia.com

Napady bólu w nerwobólach pleców, czyli neuralgii są nagłe, a ból jest ostry i rwący, czasem promieniuje i towarzyszy mu parestezja.

 

Nerwobóle pleców mogą występować samoistnie – bez zmian fizycznych w nerwach i organizmie, jako wynik stresu, a także objawowo – w wyniku choroby lub ucisku na nerw albo grupę nerwów.

Samoistne nerwobóle pleców

Jeśli plecy bolą bez wyraźnej fizycznej przyczyny, może to być objaw stresu. Nerwoból pleców spowodowany silnym zdenerwowaniem trwa krótko i jest mocny. Powoduje go przede wszystkim długotrwałe napięcie mięśni. Odczuwa się go przeważnie na karku, szyi, w okolicach łopatek. Czasem dotyka również barków.

Ucisk nerwów i brak witaminy B powoduje nerwobóle pleców

Przyczyną neuralgii może być ucisk na nerw bądź grupę nerwów. Charakterystyczne dla nerwobólu pleców jest to, że występuje nie stale, a napadowo. Jest rwący i bardzo intensywny, a napad może trwać od kilku sekund do nawet kilku godzin. Wywołuje go najczęściej przyjęcie konkretnej pozycji ciała, podrażnienie czy podmuch zimnego powietrza odczuwalny w miejscu wrażliwym. Przy nerwobólu pleców, jak i innych części ciała, często występuje parestezja, czyli uczucie mrowienia, drętwienia i zaburzenia czucia w miejscach dotkniętych bólem. Zatem przeważnie ból odczuwany jest wewnątrz, a skóra w tym obszarze staje się mniej wrażliwa. Nerwobóle powoduje też niewystarczająca ilość witaminy B1 w organizmie.

Toksyny i niektóre schorzenia wywołują nerwobóle

Witamina B1 jest wypłukiwana z organizmu przez alkohol, co może prowadzić do wystąpienia objawów neuralgii. Nerwoból pleców powstaje też na skutek zatrucia czadem albo ołowiem. To substancje silnie toksyczne i oprócz bólu nerwów powodują także inne dolegliwości.

 

Neuralgię mogą odczuwać osoby chore na cukrzycę, boreliozę, reumatoidalne zapalenie stawów czy mocznicę. Wywołują ją też leki przyjmowane w leczeniu gruźlicy. Aby prawidłowo wykryć przyczynę nerwobólu pleców, konieczna jest wizyta u lekarza i przeprowadzenie dokładnego wywiadu oraz badań. Objawy są takie same zarówno wówczas, gdy ból powoduje stres, jak i wtedy, gdy występuje on z powodu fizycznych uszkodzeń lub ucisku nerwów.


Więcej na temat kręgosłup
Przeładuj

Ostatnie pożegnanie Pawła Królikowskiego. Zapamiętamy jego uśmiech i dobre serce!

zobacz 01:36