Rozdrażniona kobieta
Image by LifetimeStock.com

Napięcie przedmiesiączkowe: hormony i tryb życia wpływają na PMS

Rozdrażniona kobieta
Image by LifetimeStock.com

PMS, czyli napięcie przedmiesiączkowe, może mieć nawet 150 różnych objawów. Przyczyną zespołu napięcia przedmiesiączkowego są wahania hormonalne i niezdrowy tryb życia – na przykład używanie zbyt dużych ilości soli.

 

Hormony mogą zrobić z miłej kobiety jędzę, powodując napięcie przedmiesiączkowe (PMS) – sprawiają ból i dają huśtawkę nastrojów. Za intensywność dolegliwości opisywanych jako zespół napięcia przedmiesiączkowego odpowiada także tryb życia. PMS pojawia się około połowy cyklu miesiączkowego i trwa aż do menstruacji.

Przyczyny PMS: hormony, niehigieniczny tryb życia

Za przyczynę napięcia przedmiesiączkowego uważane są przede wszystkim zaburzenia hormonalne, ale prawdopodobnie wpływ na występowanie dolegliwości PSM ma też prowadzony tryb życia. Jeśli z jakiegoś powodu organizm produkuje zbyt mało progesteronu w drugiej fazie cyklu, pojawiają się przykre dolegliwości. Przypuszczalnie napięcie przedmiesiączkowe może wynikać też z anormalnego wzrostu prolaktyny. Potęgować objawy PMS może także niehigieniczny tryb życia, a zwłaszcza nieprawidłowe odżywianie. Zbyt dużo soli i słonych produktów zatrzymuje wodę w organizmie, co sprawia, że pojawiają się obrzęki, może też rosnąć bolesność piersi. Na huśtawkę nastrojów oddziałują też używki, takie jak alkohol i kofeina, a także słodycze – wszystkie te substancje zmieniają poziom energii i mają wpływ na humor.

Objawy napięcia przedmiesiączkowego mogą być za każdym razem inne

Z zespołem napięcia przedmiesiączkowego wiąże się 150 różnych objawów. Występują one nie jednocześnie, mogą być inne u różnych osób, ale też co miesiąc PMS może objawiać się trochę inaczej. Najczęstsze dolegliwości to zmiany trądzikowe, problemy z koncentracją, rozdrażnienie i płaczliwość, a także wzdęcia, zaparcia lub biegunki, obrzęki i bolesność piersi oraz bóle głowy i zmęczenie. Kobiety cierpiące na napięcie przedmiesiączkowe mają znacznie obniżoną odporność i są podatne na infekcje, co może skutkować także pojawieniem się opryszczki wargowej. Zauważalne i uciążliwe dla otoczenia mogą być huśtawka nastrojów, smutek, depresja, a także drażliwość i wzrost agresji. W związku z zatrzymaniem wody w organizmie oprócz obrzęków występuje też wzrost wagi ciała nawet o 4 kilogramy.

Diagnoza i leczenie PMS

Potwierdzenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego wymaga wykluczenia innych chorób i stanów dających podobne objawy, w tym depresji, menopauzy, zespołu chronicznego zmęczenia, zespołu jelita drażliwego oraz nadczynność lub niedoczynność gruczołów wytwarzających hormony. Ponadto symptomy PMS muszą utrzymywać się przynajmniej przez kilka miesięcy. Leczenie napięcia przedmiesiączkowego polega na łagodzeniu objawów zarówno farmakologicznie, gdy jest to niezbędne, jak i z użyciem medycyny naturalnej. Na silne bóle pomogą środki przeciwbólowe, natomiast rozdrażnienie i wahania nastroju pomogą zniwelować witaminy i minerały, np. suplementowane. Jeśli to nie skutkuje, lekarz przepisze środki uspokajające lub przeciwdepresyjne.

Leczenie innych objawów PMS

Gdy szczególnie uciążliwe jest zatrzymywanie wody w organizmie, można przyjmować leki czy napary ziołowe moczopędne. W niektórych przypadkach specjalista zaleca stosowanie progestagenów. W łagodzeniu objawów napięcia przedmiesiączkowego pomaga też zmiana stylu życia. Przede wszystkim rezygnacja z alkoholu i kofeiny, ograniczenie słodyczy, regularne posiłki, ograniczenie soli i tłuszczów zwierzęcych. Ważne, by w czasie występowania dolegliwości związanych z PMS wysypiać się i relaksować.


Więcej na temat miesiączka hormony ginekologia
Przeładuj

Syn Małgorzaty Rozenek jest najpopularniejszym dzieckiem na Instagramie!

zobacz 02:22