mężczyzna u lekarza
© Minerva Studio/Fotolia.com

Charakterystycznymi objawami osteoporozy są złamania kości i ból

mężczyzna u lekarza
© Minerva Studio/Fotolia.com

Osteoporoza przez długi czas rozwija się, nie dając żadnych charakterystycznych objawów. Jej pierwszym objawem często jest złamanie kości. W późniejszych stadiach choroby może pojawić się przewlekły, silny ból pleców.

 

Zmiany, które są wynikiem osteoporozy, mogą uniemożliwić chorej osobie samodzielne funkcjonowanie.

Złamania kości w osteoporozie

Osteoporoza może przez wiele lat stopniowo rozwijać się bezobjawowo. W tym czasie systematycznie zmniejsza się gęstość kości oraz ich struktura. Stają się one słabe i podatne na złamania. Często pierwszym objawem choroby jest złamanie powstałe wskutek zdarzenia, które u zdrowej osoby spowodowałoby najwyżej stłuczenie.

 

Najczęściej dochodzi do złamania kości przedramienia, w okolicy nadgarstka. Złamania mogą występować także w trzonach kręgów kręgosłupa, biodrach, a także, rzadziej, w żebrach i innych kościach. Najpoważniejsze w skutkach są złamania szyjki kości udowej. Złamaniom towarzyszy najczęściej silny ból. W wielu przypadkach leczenie złamania wymaga długotrwałego unieruchomienia, pobytu w szpitalu, a także długotrwałej rehabilitacji.

Wady postawy powstałe wskutek deformacji w kościach

Jednym ze skutków osteoporozy może być obniżenie wzrostu, a także wygięcie piersiowego odcinka kręgosłupa w stronę grzbietową (kifoza) i powstały przez to „wdowi garb”. Deformacja kości może doprowadzić do dużego ograniczenia sprawności fizycznej osoby chorej na osteoporozę oraz przewlekłego bólu przeciążeniowego.

Objawy bólowe osteoporozy

Zmniejszona w osteoporozie wytrzymałość kości na obciążenie może skutkować bólem kości odczuwanym przy niedużym nawet obciążeniu. Przewlekłe, silne bóle pleców często towarzyszą zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa.

 

Zespoły bólowe w osteoporozie można podzielić na śródstawowe, pozastawowe i kostnopochodne. Ból środstawowy obejmuje okolice odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa. Ból pozastawowy odczuwany jest między żebrami i w bocznej stronie tułowia. Ból tego rodzaju na ogół narasta powoli i jest głęboki.

 

Bóle kostnopochodne odczuwane są w miejscu, w którym doszło do złamania, najczęściej w trzonach kręgowych, nasadzie kości udowej i ramiennej i kości przedramienia. Ból tego typu może pojawić się nagle, bywa ostry i głęboki.


Więcej na temat choroby kości i stawów
Przeładuj

Grzegorz Hyży zniknął z sieci! Co się z nim dzieje? Tłumaczy Agnieszka Hyży!

zobacz 02:15