Kobieta trzyma się za brzuch
© pathdoc/Fotolia.com

Przyczyny i objawy nadżerki żołądka

Kobieta trzyma się za brzuch
© pathdoc/Fotolia.com

Najczęstszą przyczyną nadżerki żołądka są bakterie Helicobacter pyliori. Na pojawienie się nadżerki wpływ ma także zła dieta, nałogi i stres.

 

Nadżerka na żołądku to powierzchniowe uszkodzenie jego błony śluzowej. Mimo że jest to częste schorzenie nie należy bagatelizować jego wczesnych objawów, takich jak ostry, kłujący ból żołądka w tzw. dołku sercowym. Jeżeli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie wówczas jest duże prawdopodobieństwo powstania wrzodów, które atakują głębsze warstwy błony śluzowej żołądka.

Nadżerka na żołądku – przyczyny

Uszkodzenie nabłonka błony śluzowej żołądka może być wywołane przez:

Nadżerka na żołądku – najczęstsze objawy

Objawem charakterystycznym i często mylonym z wrzodami żołądka jest bardzo silny ból, pojawiający się zwykle na czczo, tuż po przebudzeniu. Wówczas ma się uczucie kłucia w okolicy tzw. dołka sercowego, przez co ból często bywa mylony z problemami kardiologicznymi np. zawałem serca. Ból żołądka jest wywołany drażniącym działaniem kwasów żołądkowych na uszkodzony nabłonek. Z tego względu chwilową ulgę przynosi posiłek, który neutralizuje kwasy. Jeżeli ból jest dotkliwy i utrzymuje się kilka dni, wówczas należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu ustalenia diagnozy i podjęcia odpowiedniego leczenia.

 

Więcej na temat choroby układu pokarmowego
Przeładuj

Klaudia El Dursi jest faworyzowana w "Top Model"? Jurorka show odpowiada na zarzuty internautów

zobacz 01:04