spocony mężczyzna podczas biegania
Image by LifetimeStock.com

Przyczyny nadmiernego pocenia się: stres, tarczyca, cukrzyca, otyłość

spocony mężczyzna podczas biegania
Image by LifetimeStock.com

Nadpotliwość może być krępująca i ograniczać normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Nadmiernego pocenia się nie można lekceważyć, gdyż może być objawem różnych chorób.

Czym jest nadpotliwość?

Nadpotliwość jest dolegliwością, na którą narzeka coraz więcej osób. Nadmierne pocenie się wynika ze zbyt dużego pobudzenia gruczołów potowych. Zlokalizowane one są na całym ciele, jednak największa ich ilość występuje pod pachami, na dłoniach i na stopach.

Rodzaje gruczołów potowych:

  • gruczoły ekrynowe - człowiek może posiadać ich nawet 150 na każdy centymetr kwadratowy skóry. Na całym ciele występuje ich aż 2-3 mln.
  • gruczoły apokrynowe - występują razem z gruczołami łojowymi i włosami. Ich najczęstszą lokalizacją są doły pachwinowe, okolice brodawek sutkowych, okolice mostka i wzgórek łonowy.

Przyczyny nadmiernego pocenia się

1. Stres - główną przyczyną nadmiernego pocenia się jest stres, w trakcie którego nasz organizm produkuje kortyzol. Hormon ten powoduje, że gruczoły potowe zaczynają intensywną pracę, a to jest powodem pocenia się.

2. Gorączka - powodem pocenia się są także choroby z gorączką. Wysoka temperatura ciała powoduje, że nasz organizm zwiększa produkcję potu. Im wyższa temperatura, tym potliwość jest większa.

3. Nadczynność tarczycy – przy tej chorobie nadmierna potliwość występuje w ciągu całego dnia. Oprócz tego chorobie towarzyszą inne objawy, m.in. osłabienie, rozdrażnienie, czy kołatanie serca.

4. Cukrzyca – obfite poty występują, kiedy poziom cukru się obniża. Osoba chora ma przyśpieszone tętno, drżą mu mięśnie. Pojawiają się zawroty głowy, uczucie głodu i osłabienie.

5. Choroba Parkinsona – objawia się nadmiernym poceniem o intensywnym zapachu i spowolnieniem ruchów. Występują drżenia mięśni a twarz z objawami łojotoku pokryta jest dużą ilość potu.

6. Nowotwór trzustki – przy tej chorobie także występuje nadpotliwość. Dodatkowo objawia się nerwowością, drżeniami mięśni i napadami głodu.

7. Zawał – zawał serca również objawia się zlewnymi potami przeplatanymi z mdłościami, dusznościami i niepokojem.

8. Otyłość – osoby z nadwagą przy każdym wysiłku przegrzewają się i pocą.

 

Nadpotliwość, jeśli nie jest związana z chorobą, jest indywidualną cechą i nie ma konkretnych przyczyn jej występowania. Dolegliwość pojawia się zazwyczaj u osób ze sobą spokrewnionych i uważa się, że jest uwarunkowana genetycznie


 

Więcej na temat pielęgnacja ciała
Przeładuj

Ewa Kasprzyk będzie jak babcia Wolańska w czwartej części "Kogla Mogla"?! Wszystko przez... Shakirę!

zobacz 02:36