Nadpobudliwość u dzieci sprawia, że rodzice mylnie oceniają je jako „niegrzeczne”, nie zdając sobie sprawy, że może mieć ADHD. Przyczyny tego zaburzenia mogą być różne - od biologicznych po okołoporodowe.

Reklama

Zaburzenie ADHD najczęściej zauważane jest u dziecka około 7. roku życia, gdy zaczyna wchodzić w świat szkolny. Nadpobudliwość u dzieci objawia się jako zaburzenie głównych trzech sfer: motorycznej (pobudzenie ruchowe), poznawczej (brak umiejętności koncentracji) i behawiorystycznej (impulsywność).

Przyczyny ADHD: biologiczne

Pod względem biologicznym uznaje się, że nadpobudliwość u dzieci jest spowodowana zaburzeniem genu, który koduje receptory D4 i D5. Sprawia, że zachowanie dziecka jest odmienne od innych dzieci w podobnym wieku. Za przyczynę ADHD uznaje się również zmniejszoną aktywność dopaminy, ważnego przekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym. Jeżeli chodzi o sferę neurologiczną dużą rolę w występowaniu nadpobudliwości ruchowej mają procesy hamowania, które u dzieci z ADHD są znacznie osłabione.

Przyczyny ADHD: okołoporodowe

Drugą grupą przyczyn, które zwiększają możliwość występowania zaburzenia ADHD u dzieci są wszystkie sytuacje, występujące w czasie ciąży oraz w czasie okołoporodowym. Wszelkie urazy i zatrucia organizmu występujące w trakcie ciąży mogą obciążyć rozwój dziecka. Również samo zachowanie kobiety ciężarnej ma duże znaczenie dla występowania ADHD u jej dziecka. Są to m.in.:

Zobacz także
  • spożywanie alkoholu,
  • sięganie po środki narkotyzujące,
  • palenie papierosów (nikotyna ma bardzo szkodliwy wpływ na rozwój dziecka).

Nadpobudliwość u dzieci często mylona jest z chorobą Aspergera, ponieważ objawia się w zbliżony sposób. Przyczyny powstania tych dwóch chorób mogą być zbliżone, lecz sam zespół może być tylko jednym z objawów ADHD.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama