twarz brunetki z przymkniętymi oczami
Flickr/Andriana Akrap/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Nagłe ataki snu w środku dnia – narkolepsja to choroba, nie lenistwo

twarz brunetki z przymkniętymi oczami
Flickr/Andriana Akrap/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Narkolepsja to zaburzenie o wciąż nieznanych przyczynach. Senność potrafi dopaść dosłownie w każdej chwili – jak możesz zmniejszyć ryzyko ataków snu?

 

Narkolepsja jest neurologicznym zaburzeniem, które wywołuje utratę kontroli nad cyklami snu i czuwania. Osoby chore na narkolepsję mogą być cały czas senne, zdarzają im się niekontrolowane zaśnięcia w ciągu dnia, nawet w trakcie wykonywania jakiejś czynności – ataki snu mogą trwać kilka minut. Nadmierna senność zazwyczaj zaczyna się między 15 a 25 rokiem życia, ale może pojawić się w każdym wieku. Często nie jest nawet zdiagnozowana, a co za tym idzie – nieleczona.

Leczenie narkolepsji

Ponieważ dotychczas nie odkryto przyczyn tej choroby, nie opracowano na nią lekarstwa. Jak w takim razie leczyć narkolepsję? Większość symptomów zaburzenia, jak nieprawidłowy sen REM, permanentna senność czy katalepsja, mogą być kontrolowane za pomocą leków – antydepresantów i stymulantów. Narkolepsja nie może więc być wyleczona, ale mogą być złagodzone jej objawy.

Jak sobie radzić z narkolepsją?

Osoby chore na narkolepsję, oprócz przyjmowania leków, powinny także zmienić swój styl życia.

  • Wprowadź dobre nawyki: po przebudzeniu od razu weź leki i wstań, zaściel łóżko, idź do łazienki, przebierz się. Daj mózgowi sygnał, że czas snu już się skończył. Wykonuj ćwiczenia cardio – aktywność przypomina mózgowi, że to czas czuwania. W nocy wyłącz światła, by ułatwić zaśnięcie. Próbuj żyć według naturalnego cyklu dnia i nocy. Jeśli nie możesz zasnąć, weź przepisane przez lekarza leki na sen, weź ciepłą kąpiel. Ustaw budzik na 7-8 godzin snu – regularny rytm snu jest nie do zastąpienia lekami.
  • Dbaj o dietę – zrezygnuj z kofeiny, wyeliminuj cukier, alkohol. Pij dużo wody. Narkolepsja utrudnia regenerację w ciągu nocy, musisz więc dostarczać mu dużo witamin i mikroelementów. Jedz regularnie i nie wychodź głodna z domu!
  • Staraj się być aktywna fizycznie i dbaj o formę. Zdrowe ciało jest pełne energii. Jeśli już zauważyłaś, kiedy jesteś najbardziej senna i zdarzają ci się „ataki snu”, zaplanuj wtedy ćwiczenia. Ustaw przypomnienie w telefonie i nie poddawaj się senności. Gdy mimo wszystko uczucie senności nie przechodzi, nie walcz z nim na siłę. Utnij sobie krótką drzemkę, którą możesz kontrolować.
  • W miarę możliwości unikaj stresujących sytuacji i nie przebywaj w towarzystwie, które ci ewidentnie szkodzi. Tak zwani toksyczni ludzie i energetyczne wampiry potrafią pozbawić sił nawet zdrowego człowieka.

Nie obawiaj się otwarcie mówić o swojej chorobie, dzięki temu będziesz lepiej rozumiana przez otoczenie i będziesz mogła liczyć na wsparcie ludzi wokół. W przypadku nagłego zaśnięcia wskazane jest, by znajomi wiedzieli, z czego może ono wynikać. Ludzie obawiają się tego zaburzenia tylko dlatego, że nie wiedzą, jak zareagować. Pamiętaj, by nie być dla siebie zbyt surową – twoja senność to nie lenistwo czy brak zaangażowania. 

Więcej na temat sen zaburzenia neurologiczne
Przeładuj

Kto pierwszy powiedział "kocham"? Oliwia czy Łukasz ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia"? Zdradzili, jak wyglądała ta wyjątkowa chwila

zobacz 01:32