Bolący brzuch
©Robert Kneschke/Fotolia

Czy nadmiar gazów w jelitach świadczy o chorobie?

Bolący brzuch
©Robert Kneschke/Fotolia

Nadmiar gazów w jelitach jest wstydliwym problemem. Obecność gazów jest naturalna – spowodowana fermentacją spożywanego pokarmu oraz połykaniem powietrza w trakcie jedzenia, mówienia czy spania z otwartymi ustami.

Przyczyny nadmiaru gazów w jelitach

Nadmiar gazów może być spowodowany wieloma czynnikami związanymi w dużej mierze z pracą układu trawiennego. Może to być niemożność właściwego trawienia roślin strączkowych czy nadmiernego żucia gumy odświeżającej oddech. Czasami wynika również z przyczyn fizjologicznych: zbyt wiele powietrza połykanego w trakcie mówienia przez osoby znerwicowane może spowodować gromadzenie się gazów w jelitach, a co skutkuje późniejszymi wzdęciami.

Kiedy nadmiar gazów oznacza chorobę?

Nadmiar gazów może być jednym z objawów choroby. Dlatego nie powinno się bagatelizować tego problemu, tym bardziej, że powoduje dyskomfort. Nadmiar gazów może sygnalizować choroby:

Jak walczyć z nadmiarem gazów w jelitach?

Czasami niedobór enzymów trzustkowych może wywołać nadmiar gazów w jelicie czy niewłaściwa dieta, bogata w fasolę. Dlatego gdy dotyka nas ten problem, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem rodzinnym w celu ustalenia przyczyny tych dolegliwości. Jeżeli badania nie potwierdzą choroby, powinniśmy zaobserwować, kiedy szczególnie odczuwamy nadmiar gazów w organizmie. Czego unikać:

  • picie przez słomkę gazowanych napojów,
  • szybkie mówienie,
  • rozmawianie podczas posiłku,
  • zbyt szybkie spożywanie posiłków,
  • nerwowe, szybkie oddychanie,
  • spanie z otwartymi ustami.

 

Nadmiar gazów w organizmie nie musi oznaczać od razu poważnych schorzeń. Ale zawsze lepiej upewnić się w gabinecie lekarskim, że nie jest objawem choroby układu pokarmowego.


Przeładuj

Jak Ania z "Hotelu Paradise" wspomina związek z Tindera? Zdradziła również, jaki ma typ mężczyzny

zobacz 02:11