lekarz i dziecko
©madhourse/Fotolia

Tarczyca u dzieci: jak zdiagnozować i leczyć nadczynność tarczycy?

lekarz i dziecko
©madhourse/Fotolia

Chora tarczyca u dzieci zdarza się bardzo rzadko, a jej leczenie jest długotrwałe, zwłaszcza jeśli wystąpią trudności w rozpoznaniu przyczyny choroby. Dużo prościej zdiagnozować nadczynność gruczołu. Wstępnie można ją wykryć przez morfologię krwi. Kilka dodatkowych badań daje pełną diagnozę.

Diagnostyka nadczynności tarczycy u dzieci

Aby zdiagnozować u dziecka nadczynność tarczycy, trzeba udać się z nim do endokrynologa, który poprzez badanie krwi oznaczy stężenie hormonów: TSH, FT3 i FT4 oraz ilość przeciwciał przeciwtarczycowych (TRAb i anty-TPO). Przeprowadzi też badanie palpacyjne i ultrasonograficzne tarczycy. Samo rozpoznanie choroby to jednak dopiero początek – kolejnym krokiem jest znalezienie przyczyny nadprodukcji hormonów przez tarczycę. Bez tego ciężko znaleźć skuteczną metodę leczenia.

Leczenie nadczynności tarczycy u dzieci

Rodzice dzieci chorych na tarczycę powinni przede wszystkim dbać o to, by maluch był cały czas pod kontrolą endykrynologiczną, nawet po wyleczeniu choroby. Zanim jednak nastąpi powrót do zdrowia, trzeba dobrać odpowiednią dla dziecka metodę leczenia, która jest zależna od przyczyny choroby. Celem jest opanowanie wydzielania nadmiernej ilości hormonów przez tarczycę. Można to osiągnąć drogą farmakologiczną. Długotrwałe przyjmowanie leków przeciwtarczycowych nie wpływa jednak dobrze na organizm. Wśród działań niepożądanych tyreostatyków są uszkodzenie szpiku kostnego i upośledzenie funkcji wątroby. Inną metodą leczenia nadczynności tarczycy jest działanie promieniotwórczym izotopem jodu. Efektem jednorazowego podania radiojodu jest zmniejszenie rozmiaru gruczołu. Trzeci sposób na wyleczenie choroby to operacja podczas której wycina się część tarczycy lub usuwa nadczynne guzki. Jest to jednak metoda stosowana tylko w ostateczności, kiedy dwie pozostałe zawodzą. 


Przeładuj

Klaudia El Dursi szczerze o uczestnikach "Hotelu Paradise": "Cwaniactwo i sojusze!"

zobacz 01:47